Strona główna Sport Inne W Świdnicy ruszyła klasa sportowa o profilu judo

W Świdnicy ruszyła klasa sportowa o profilu judo

0

Wśród 390 uczniów, którzy wczoraj rozpoczęli rok szkolny w SP 105 byli uczniowie IV B – pierwszej w historii szkoły klasy sportowej, prawdopodobnie jedynej na Dolnym Śląsku o profilu judo.

judo

Powstanie klasy poprzedziły testy, które wyłoniły spośród chętnych elitarną grupę. Będzie ona,  oprócz normalnego programu nauczania realizować cztery godziny treningów judo tygodniowo. – Ta unikatowa klasa to efekt synergii 15 lat działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego Judo Świdnica – wyjaśnia trener klubowy i trener klasy sportowej Bartłomiej Zamęckioraz przychylnej atmosfery stworzonej w ostatnich latach przez władze oświatowe. To wszystko połączone z determinacją Małgorzaty Pielach, dyrektora SP 105 pozwoliła nam rozpocząć drogę na końcu której są, mam nadzieję, laury i medale. Dość szczęśliwie, powstanie klasy zbiegło się ze zmianami w systemie oświaty, dzięki czemu mamy perspektywę 5 lat szkolenia i szansę na wprowadzenie zawodników do kategorii młodzików i juniorów młodszych.

Treningi w szkole będą uzupełnione dwoma godzinami treningów w klubie, które ruszają już 5 września. Jak co roku, chętni do rozpoczęcia przygody z judo, mogą przez jeden miesiąc trenować z grupą pod opieką trenera bez żadnych zobowiązań.

Judo to po japońsku łagodna droga i tak można definiować to, co dzieje się na treningach dla najmłodszych adeptów tej sztuki walki – mówi trener Zamęcki i dodaje – Dzieci na początku, w atrakcyjnej formie uzyskują sprawność, gibkość i spryt, przydatne na co dzień i przydatne na późniejszym etapie treningów do bezpiecznych walk.

Judo powstało w Japonii w końcu XIX wieku. Twórcą judo jest Jigoro Kano, który opracował i skodyfikował jego zasady. W 1964 r. judo stało się dyscypliną olimpijską dla mężczyzn i od 1988 także kobiet. Sport ten jest jednym z najpopularniejszych sportów walki na świecie, a gwiazdy tego sportu jak Teddy Rinner czy Ilias Iliadis są rozpoznawalne na całym świecie.

Poprzedni artykułKolejna rekonstrukcja bitwy w Świdnicy
Następny artykułJuż otwarte!