Strona główna Wydarzenia Świebodzice Psy tropiące na szkoleniu w Świebodzicach

Psy tropiące na szkoleniu w Świebodzicach

0

Trzynastu funkcjonariuszy z psami tropiącymi, policjanci z Komendy Głównej i Wojewódzkiej oraz z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie sprawdzali poziom wyszkolenia czworonogów. – Atestacja polega na ocenie wartości użytkowych, zdolności psów i ich przydatności do dalszej służby – wyjaśniał aspirant sztabowy Marek Mycek, koordynator przewodników psów służbowych z KWP we Wrocławiu.010-04

– Oceniamy, czy pies podejmuje pracę węchową, czy ma właściwe odruchy. Ważnym etapem szkolenia jest sprawdzenie agresji zwierzęcia oraz tego, czy faktycznie wykonuje komendy. Atest uprawnia przewodnika do podejmowania prawnych działań z użyciem danego psa.

Psy wykorzystywane są w policji do tropienia śladów ludzkich, poszukiwania zaginionych, przywracania ładu i porządku publicznego, a także lokalizowania materiałów zabronionych. Zwierzęta muszą mieć wpojoną tzw. agresję kontrolowaną, czyli umiejętność natychmiastowego zachowania, pozwalającego na użycie psa jako środka przymusu bezpośredniego.

W strukturach policji wykorzystywanych jest obecnie około 950 psów.  Szkolenie w na lotnisku w Świebodzicach przeprowadzono ze względu na rozległy teren, odosobniony od ludzi i odpowiednio zabezpieczony.

/opr. red./

Poprzedni artykułW walce o Puchar Polski pozostało 16 zespołów
Następny artykułKolejne pieniądze za powódź