Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Hołd Polakom poległym w Belgii

Hołd Polakom poległym w Belgii

0

Na Cmentarzu Wojskowym w belgijskim Adegem oddano hołd poległym podczas II wojny światowej żołnierzom polskim, kanadyjskim i brytyjskim. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele gminy Świdnica, której miastem partnerskim jest pobliskie Maldegem.

hold-poleglym-zolnierzon-oddaje-wojt-gminy-swidnica Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz z rzecznikiem prasowym oddali hołd poległym składając wieniec pod pomnikiem na cmentarzu w Adegem. – Pielęgnujmy pamięć o ludziach, którzy walczyli o pokój, zwłaszcza w tych trudnych i niespokojnych czasach – mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Adegem to miejscowość leżąca 23 km od Brugii, w kierunku Gandawy, w pobliżu miasta Maldegem. Znajduje się tutaj Kanadyjski Cmentarz Wojskowy, gdzie złożone są także prochy żołnierzy walczących w innych rejonach Belgii, pochowane uprzednio na cmentarzach parafialnych w różnych zakątkach kraju. W wydzielonej polskiej kwaterze znajdują się 33 groby żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, m.in. poległych w dniach 9-10 września 1944r. w walkach o Aalter (miejscowość pomiędzy Brugią a Gandawą). Na kamiennych nagrobkach z wykutym wizerunkiem orła podano nazwisko, datę śmierci i przynależność wojskową.

uroczystosci-na-cmentarzu-wojskowym-w-adegem-odbyly-sie-z-udzialem-jkm-filipa-i-koburg-krola-belgii
Każdego roku we wrześniu na terenie nekropolii odbywa się ceremonia z udziałem przedstawicieli władz państwowych i lokalnych oraz członków korpusów dyplomatycznych państw alianckich, upamiętniająca poległych. W tym roku gościem specjalnym był JKM Filip I Koburg-Król Belgii.

/UG Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułDo operacji już bliżej, pomoc potrzebna nadal
Następny artykułOstatnie bilety na „Wroga ludu”