Strona główna Wydarzenia Strzegom Polonez i Enej na zakończenie Festiwalu Folkloru

Polonez i Enej na zakończenie Festiwalu Folkloru [FOTO]

0

Niedziela była ostatnim dniem 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.

Festiwal Folkloru Strzegom (10)

Tradycyjnie już zespoły uczestniczące w festiwalu wzięły udział w nabożeństwach odprawianych w strzegomskich kościołach – Bazylice Mniejszej oraz kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej. Oprawa muzyczna, jaką przygotowali egzotyczni goście, nadała mszom niepowtarzalnego charakteru.

Następnie wszyscy udali się na Rynek, gdzie wzorem lat poprzednich, odtańczono poloneza. Owacjom nie było końca. W pierwszej parze zatańczył burmistrza Zbigniew Suchyta wraz z asesor ds. współpracy zagranicznej Cinzią Belloi z miasta partnerskiego Strzegomia włoskiego Pavullo nel Frignano. Doskonałym zwieńczeniem festiwalu był „Rynek Świata“, podczas którego mieszkańcy mieli okazję posmakować potraw przygotowanych przez zespoły biorące udział w tym wspaniałym święcie folkloru. Każdy znalazł coś dla siebie. Do stoisk ustawiały się długie kolejki, a przygotowane smakołyki znikały w błyskawicznym tempie. W doskonałej atmosferze przybiegał również koncert kapel dolnośląskich w parku miejskim. Na scenie zaprezentowały się 23 zespoły. Strzegomianie śpiewali wraz z wykonawcami, a skoczne melodie wygrywane przez muzyków sprawiły, że nikt nie mógł ustać w miejscu. Koncert utrzymany był w konwencji biesiady. Strawa duchowa połączona była z ucztą dla ciała. Strzegomianie mieli bowiem okazję spróbować pysznych ogórków i chleba ze smalcem.

25. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu zakończył się koncertem popularnej grupy Enej. Grupa zagrała swoje największe przeboje. Publiczność bawiła się do późna. Wielu strzegomian podkreślało, że z niecierpliwością czekają na kolejną edycję tego wydarzenia.

/Małgorzata Kus-Pożoga, UM Strzegom/

Poprzedni artykułDługie życie się opłaca. Premia dla stulatków
Następny artykułZłoty Pociąg – relacja z poszukiwań [VIDEO]