Strona główna 112 Policja skontroluje pieszych i rowerzystów

Policja skontroluje pieszych i rowerzystów

5

Zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom – to główne cele policjantów w całym powiecie podczas trwającej do godz. 22.00 operacji pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja obejmuje zasięgiem całą Polskę i polega na egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego przez pieszych i rowerzystów oraz zachowania kierowców wobec innych uczestników ruchu drogowego. 

rowerzysta 3

Szczególnie skrupulatnie będzie sprawdzany sposób poruszania się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników; przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych; prawidłowego oświetlenia rowerzystów; czy stosowania przez pieszych elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Piesi niejednokrotnie stają się ofiarami wypadków, które sami spowodowali. Do najczęstszych przyczyn należy nieostrożne wejście na jezdnię – to ponad połowa wszystkich wypadków, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, czy wejście na jezdnię zza pojazdu.

Jak informuje rzecznik świdnickiej policji Grzegorz Oleśkiewicz, bardzo ważną kwestią są odblaski noszone przez pieszych poza terenem zabudowanym – Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów i wcześniej może zmniejszyć prędkość, aby bezpiecznie ominąć pieszego.

/ opr.red./

 

Poprzedni artykułPijany opiekun grupy kolonistów
Następny artykułProkuratura zajęła się opłatami parkingowymi