Strona główna Temat dnia Historyczne organy poświęcone

Historyczne organy poświęcone

0

Chcemy, aby muzyka wykonywana na tym instrumencie zawsze oddawała Tobie chwałę. Pobłogosław tym, którzy będą na nim grali. A nam, słuchaczom, niechaj te dźwięki niosą ukojenie i budzą w nas radość – modlił się w niedzielę, 31 lipca, ks. biskup Waldemar Pytel w czasie poświęcenia instrumentu organowego w Kościele Pokoju. Organy po 20 latach milczenia odzyskały głos.

1
Kilkuletnią tradycją są nabożeństwa muzyczne w Kościele Pokoju podczas Festiwalu Bachowskiego, który właśnie ma swoją XVII edycję. W tym roku było to nabożeństwo szczególne, ponieważ w jego trakcie biskup Pytel poświęcił duże organy. Instrument wybudowany w latach 1666-69 przez firmę Gotfrieda Klose z Brzegu był wielokrotnie przebudowywany. Po raz ostatni w roku 1909 przez świdnicką firmę organomistrzowską Schlag und Söhne. Ze względu na stan techniczny przez ostatnie dwie dekady organy nie były używane. Prawdziwym ratunkiem dla instrumentu był otrzymany przez parafię grant w ramach EOG i Funduszy Norweskich 2009-2014. Pozyskane fundusze pozwoliły na sfinansowanie remontu wykonanego przez niemiecką firmę Schefler. – Tak oto znów może w naszej świątyni rozbrzmiewać 3909 piszczałek, z czego najmniejsza ma 11 cm a największa 9,87 m  powiedział ks. biskup Waldemar Pytel do uczestników nabożeństwa. – Apostoł Paweł powiedział, że w Kościele wszystko ma być poświęcone Słowem Bożym i modlitwą, dlatego w ten sam sposób pragniemy poświęcić duże organy w Kościele Pokoju – kontynuował ks. biskup.

3
Parafia ewangelicko-augsburska zaprasza do Kościoła Pokoju na kolejne nabożeństwa muzyczne, które odbędą się 7 i 14 sierpnia o g. 10.00. Bezpośrednio po nabożeństwach (ok. g. 11.) odbędą się krótkie recitale organowe.
Program Festiwalu Bachowskiego – www.bach.pl

/Zdjęcia Bożena Pytel/

Poprzedni artykułSwidnica24.pl w nowej odsłonie
Następny artykułCiężarna trafiła do szpitala