Strona główna Temat dnia Uwaga na żmije

Uwaga na żmije

0

Coraz częściej do redakcji napływają informacje o tym , że ktoś podczas wyprawy do lasu widział żmiję. Nie zawsze jest to to prawda, bo często bywa mylona z niegroźnym zaskrońcem. – Żmije są gatunkiem chronionym, coraz mniej jest też ptaków szponiastych, więc  to naturalne, że ich przybywa. Poza tym latem, gdy jest ciepło są bardziej pobudzone – wyjaśnia Malwina Boncol, rzeczniczka Nadleśnictwa Świdnica.– Najczęściej można je spotkać na skoszonych łąkach i przy drogach.

żmija

Zdjęcie FB

Gdy zobaczy, a właściwie usłyszy człowieka – ucieka, zdarza się jednak, że zapuszczając się w leśną gęstwinę niechcący nadepniemy jej na ogon. Wówczas może zaatakować, nie zawsze jednak wpuszcza jad. Po ukąszeniu zostaje ślad w postaci dwóch punkcików, a miejsce natychmiast zaczyna puchnąć. Jad żmii nie jest śmiertelny, chyba że ktoś jest na niego uczulony.

Jak należy postępować w przypadku ugryzienia? W żadnym razie nie należy stosować metod znanych z filmów przygodowych. Nie wolno wysysać, ani rozcinać rany. Należy przede wszystkim założyć opatrunek i unieruchomić kończynę. Objawy po ukąszeniu są różne,  wszystko zależy od wieku i ogólnego stanu zdrowia.  Mogą pojawić się bóle głowy i nudności, a niekiedy biegunki i omdlenia. Bez względu na intensywność objawów należy udać się do lekarza, bądź wezwać pogotowie. Jak się dowiedzieliśmy, świdnickie pogotowie ratunkowe od dawna nie wyjeżdżało na wezwanie osoby ukąszonej przez żmiję.

red

Poprzedni artykułSkładowisko nadal straszy
Następny artykułBanderas z kwalifikacją na Igrzyska w Rio!