Strona główna Bez kategorii Startuje Przemysłowe Miasto Dzieci

Startuje Przemysłowe Miasto Dzieci

0

Trzy placówki zajmujące się ochroną dziedzictwa przemysłowego:  Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Ślaskiej, Walcownia Cynku w Katowicach oraz Kopalnia Guido w Zabrzu rozpoczynają dzisiaj wspólną, charytatywną inicjatywę Przemysłowe Miasto Dzieci.

Miasto Dzieci-fot

Jest to projekt dydaktyczny przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Codziennie, między godziną 10 00 a 16 00 młodzi obywatele mają możliwość uczestnictwa w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach i stworzonych do tego celu stanowiskach pracy oraz instytucjach. Na terenie tych 3 poprzemysłowych miejsc powstało jedyne w swoim rodzaju miasto, którym zarządzają dzieci.

 To  Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które ze starej, nieczynnej parowozowni uczyniło placówkę naukową i oświatową realizuje projekt najdłużej – już od 9 lat i stało się inspiracją do organizacji przez inne samorządy na Dolnym Śląsku.

Uczestnicy projektu w głównej mierze wywodzą się ze środowisk uboższych, a opiekunami nowych grup warsztatowych będą również wcześniejsi uczestnicy szkoleń.  „Przemysłowe Miasto Dzieci” to nie tylko twórcze warsztaty o charakterze edukacyjnym, ale także przedsięwzięcie poszerzające horyzonty o dziedzictwie kulturowym i regionalnych tradycjach. Podział aktywności w projekcie umożliwi zapoznanie się z historią przemysłu w zawodach dla niego kluczowych, czyli hutnika, kolejarza i górnika. Na terenie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie powstanie miasto, w którym dzieci będą pracować w zawodach konduktora, maszynisty, malarza taboru kolejowego, mechanika, kasjera, modelarza, krawca, strażnika ochrony kolei, ale także lekarza, restauratora i ogrodnika.

Dzieci uczestniczą w projekcie bezpłatnie, a zabawa w dorosły świat potrwa do 8 lipca Dzięki realizacji projektu w 3 miejscach równolegle dzieci będą mogły poznać swoich rówieśników z innych miast za pomocą transmisji tv.

/opr. red./

MIASTO DZIECI 2016 PLAKAT A2

Poprzedni artykułPasażerka autobusu ze złamaną nogą
Następny artykułHandlował narkotykami, trafi przed sąd