Strona główna Temat dnia Nielegalne wysypisko w Zebrzydowie

Nielegalne wysypisko w Zebrzydowie

4

Problem zwożenia odpadów na nielegalne wysypisko w Zebrzydowie powraca – alarmuje sekretarz gminy Marcinowice Alicja Synowska. Na jedną z posesji zwożone są niebezpieczne odpady, a kierowca ciężarówki omal nie stratował pracownika urzędu.

Wysypisko Zebrzydów

Władze gminy  7 lipca  zostały powiadomione przez mieszkańców Zebrzydowa o masowym zwożeniu niebezpiecznych odpadów na działce pod nr Zebrzydów 61 E. Wójt gminy podjął natychmiastowe działania. W tym samym dniu odbyła się wizja lokalna pracowników Urzędu Gminy Marcinowice, która potwierdziła, że zdeponowano na ww. działce już kilkanaście dużych aut śmieci. Są to odpady budowlane (styropian, siatki elewacyjne, puszki po farbach, zaprawach, klejach, gruz). Jednak pojawiają się też odpady zmieszane (worki polipropylenowe, sznury, szkło, PCV i inne). Pozostała część terenu w dalszym ciągu nie jest uporządkowana, mimo wystosowanego przez wójta upomnienia. 8 lipca  Urząd Gminy Marcinowice wezwał pisemnie właściciela terenu do natychmiastowego zaprzestania wwożenia śmieci na ww. działkę. O sprawie powiadomione zostały także  Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu/Delegatura w Wałbrzychu, Starosta Świdnicki, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy oraz Prokuratura Rejonowa w Świdnicy.

W dniu 14 lipca wójt gminy Marcinowice, biorąc pod uwagę zgłaszane dalej ustne skargi mieszkańców, w tym na posiedzeniu komisji Rady, zgłosił zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy polegającego na składowaniu niebezpiecznych odpadów.

– Sytuacja, jaka ma miejsce na nielegalnym wysypisku w Zebrzydowie, jest niedopuszczalna. Stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Nie ma na to mojej zgody. Dlatego uczynię wszystko, co w mojej mocy, aby ten proceder zakończyć. Wykorzystam wszystkie ścieżki prawne dla rozwiązania tego problemu. Jestem też w stałym kontakcie z mieszkańcami Zebrzydowa oraz współpracuję w tej sprawie z policją, prokuraturą i ochroną środowiska – informuje wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

Sprawę na bieżąco pilotuje policja, przeprowadzono pierwsze przesłuchania prowadzącego sprawę urzędnika marcinowickiego magistratu,  monitorowany jest teren wysypiska.

Równolegle do prowadzonych postępowań przez odpowiednie instytucje, dokonywane są próby załatwienia sprawy poprzez rozmowy z dzierżawcą terenu, który zobowiązał się w rozmowie z wójtem do uprzątnięcia zajmowanej działki. Na 20 lipca br. o godz. 17.00 (świetlica wiejska) zwołane jest zebranie z mieszkańcami Zebrzydowa, w którym udział potwierdził dzierżawca wspomnianego terenu.

W dniu 15 lipca 2016r. Pracownik Urzędu Gminy Marcinowice udała się na wizję lokalną nielegalnego wysypiska. Zastał ciężarówkę, która omal go nie stratowała, gdy ten chciał porozmawiać z kierowcą.

UG Marcinowice/ opr. red.

Poprzedni artykułPilnie potrzebna krew
Następny artykułArtystyczna rezydencja w Świdnicy