Strona główna Temat dnia Wieś, gdzie zatrzymał się czas

Wieś, gdzie zatrzymał się czas [VIDEO]

1

Historia tej miejscowości zaczyna się 440 tysięcy lat temu! Ślady osadnictwa z tak odległego okresu odnaleźli archeolodzy podczas badań, przeprowadzonych w latach 60-tych XX wieku. Ale nie z tego powodu Rusko w gminie Strzegom to wieś, w której zegary się zatrzymały. Wzruszający opis i film wykonany metodą stop motion udostępnił Arkadiusz Drygas.

Rusko film

Jak czytamy w wikipedii, istniał tu najstarszy na Dolnym Śląsku wiatrak z 1580 r. Istniejący kościół wzmiankowany w 1239 roku. W 1895 roku wieś miała 53 domy mieszkalne i liczyła 587 mieszkańców. W 1933 roku wieś miała 71 domów mieszkalnych i liczyła 701 mieszkańców. W latach 50. i 60. XX wieku we wsi zlokalizowany był obóz pracy przymusowej, w którym przetrzymywani byli więźniowie (m.in. polityczni) wykorzystywani do pracy przy wydobyciu gliny niezbędnej do produkcji materiałów ogniotrwałych w pobliskich zakładach ceramicznych w Jaroszowie; glinę lepszej jakości, białą, dostarczano stąd do Fabryki Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu.

A tak o wyjątkowości wsi pisze autor filmu: Rusko to wioska, która jak mówią mieszkańcy, istnieje do dziś tylko dzięki zabytkowemu kościołowi z XIII wieku. Inaczej, gdyby nie jego wartość, dawno zostałaby pochłonięta przez kopalnie, otaczające ją z każdej strony. Do niedawna nie było wiadomo czy przetrwa, więc nie wolno było w niej nic budować. Dlatego we wsi zachowało się mnóstwo przedwojennej zabudowy.

Poprzedni artykułButelka mogła ranić przechodnia
Następny artykułMłodzi lekkoatleci na starcie