Strona główna Bez kategorii Program rewitalizacji Świdnicy na lata

Program rewitalizacji Świdnicy na lata

2

Przyjęty na ostatniej sesji świdnickiej Rady Miasta lokalny program rewitalizacji wskazuje kierunki w jakich do 2026 roku powinno podążać się celem eliminacji największych zagrożeń w zdegradowanych obszarach miasta. Jak wielokrotnie podkreślali autorzy – to nie plan modernizacji czy remontów, ale plan zmian w sferze społecznej za pomocą wielu narzędzi.

podworko_grodzka (3)

Program został opracowany w oparciu o przeprowadzone badania oraz wnioski zgłaszane przez instytucje, organizacje pozarządowe czy wspólnoty mieszkaniowe. Będzie podstawą do ubiegania się o dotacje unijne w obecnej perspektywie finansowej, jak i przyszłych. Oprócz środków unijnych, program powinny uzupełniać środki krajowe z programów ministerialnych.

Obszar przewidziany do rewitalizacji obejmuje 11% powierzchni miasta oraz 29% zamieszkującej miasto ludności. Wyznaczony został  z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji i kapitału społecznego, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym w połączeniu z przesłankami gospodarczymi, niskimi standardami środowiska, słabym zaopatrzeniem w infrastrukturę czy degradacją stanu technicznego budynków.

obszar_rewitalizacji

Zgłoszono 200 projektów, z czego ostatecznie zaakceptowano i umieszczono w LPR 88. Ich koszt szacowany jest na 144 miliony złotych.

– To program na lata zmierzający do tego, by żyło się bardziej komfortowo pod każdym względem, a istniejące zagrożenia ulegały eliminacji – powiedziała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy – nie należy czytać go, jako harmonogramu finansowego, ale jako posiadającą solidne podstawy merytoryczne i prawne bazę do aplikowania o środki. Pierwsze konkursy powinny zostać ogłoszone jeszcze w tym roku i prawdopodobnie jeszcze w grudniu dowiemy się ile środków trafi do Świdnicy.

Jak na konferencji podsumowującej prace nad LPR powiedział wiceprezydent Marek Suwalski, na pierwszy ogień pójdą podwórka przy Franciszkańskiej, Siostrzanej, Grodzkiej i Kotlarskiej a także kamienica Rynek 39-40, która powinna uzyskań nową funkcjonalność.

/wrt/

mapka z materiałów UM

Poprzedni artykułSterta łupin za trzysta złotych
Następny artykułZdali sportowy test przedszkolaka [FOTO]