Strona główna Wydarzenia Świdnica O nazizmie można mówić inaczej

O nazizmie można mówić inaczej

0

Niecodzienna wizyta miała miejsce w II LO w Świdnicy: uczniowie gościli niemieckiego filmowca i moderatora, którzy z młodzieżą realizowali nowatorski projekt uczący demokracji, poszanowania praw człowieka i integracji.

projekt_nono (6)

II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy zostało wybrane, jako jedyna szkoła w Polsce, do udziału w międzynarodowym projekcie prowadzonym przez Fondazione L’Unione Europea Berlin. Do Świdnicy przyjechał, na zaproszenie pana starosty Piotra Fedorowicza, pan Jürgen Petzinger z Zarządu Fundacji. Patronat nad projektem sprawuje Minister Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Koordynator Niemiecko-Polskiej Współpracy.

NONO jest szkolnym projektem na rzecz tolerancji, demokracji, praw człowieka i integracji. Celem projektu jest przekazanie wiedzy historycznej dotyczącej totalitaryzmu i nazizmu młodym ludziom, stąd zaangażowanie młodzieży. Do tej pory powstał film w sześciu językach, w każdym z języków młodzież czyta fragmenty wspomnień ofiar nazizmu. W tym roku do projektu zaproszono młodzież polską.

Uczniowie z II LO w Świdnicy przeczytają przed kamerą 10 fragmentów wspomnień ofiar holocaustu. Te same fragmenty były czytane wcześniej przez młodzież między innymi niemiecką, francuską, włoską.

Opiekę ze strony szkoły sprawują Alicja Stawarz i Elżbieta Badzioch-Zarzycka. Cały film, w różnych wersjach językowych, będzie dostępny już wkrótce na płytach DVD.

Część płyt zostanie nieodpłatnie przekazana szkołom.

/opr.red./

zdjęcia II LO

Poprzedni artykułStrzegom doczekał się restauracji McDonalds
Następny artykułProjekcje, warsztaty: „Different Point of View”