Strona główna Bez kategorii „Chrzest 966” rozbrzmi w katedrze

„Chrzest 966” rozbrzmi w katedrze

0

Trąbka Macieja Fortuny, zabytkowe organy w świdnickiej katedrze oraz jej wyniosłe, gotyckie przestrzenie – to wszystko powinno złożyć się we wspaniałe przeżycia podczas koncertu „Chrzest 966”, na który w ramach Świdnickich Nocy Jazzowych zaprasza w najbliższą niedzielę Artur Janicki.

fortuna_face

1050-lecie Chrztu Polski stało się pretekstem do stworzenia koncertu multimedialnego na trąbkę i organy z wizualizacjami. Autorem wszystkich opracowań muzycznych jest Maciej Fortuna, kompozytor oraz trębacz jazzowy. Na repertuar koncertu składają się zarówno pierwsze polskie utwory związane z tradycją sakralną, jak i autorskie kompozycje Macieja Fortuny tworzone w stylistyce silnie nawiązującej do okresu polskiego średniowiecza. Zestawienie trąbki i organów w stylistyce jazzowej, na gruncie polskich utworów średniowiecznych stanowi wydarzenie bez precedensu.

Programowym rdzeniem koncertu są aranżacje średniowiecznych tropów. Pojawiają się więc utwory związane z tradycją liturgiczną – Bogurodzica, Krystus z martwych wstan je, Bądź pozdrowion Krzyżu Święty, a także autorskie kompozycje Macieja Fortuny, tworzone w zgodzie ze stylistyką polskich średniowiecznych tropów.

Zorientowanie Macieja Fortuny na muzykę średniowiecza trwa od wielu lat, co znalazło swoje ucieleśnienie w albumie wydanym w roku 2013 – Fortuna/Dys – Tropy. Wydawnictwo to zostało uznane za jeden z najlepszych albumów jazzowych roku 2013 i zebrało pozytywne opinie najważniejszych krytyków jazzowych w Polsce.

Zainicjowało jednocześnie współpracę z oficyną DUX.

W oparciu o warstwę muzyczną powstały również wizualizacje, które stanowią integralną część koncertu, działającą w pełnej synchronii z muzyką. Składają się na nie obrazy o tematyce liturgicznej i poddawane są animacji. Kinetyka przedstawianych scen nawiązuje do muzyki, a zastosowanie specjalnych urządzeń umożliwia pełne zespolenie obu warstw – audio i wideo – nawet we fragmentach improwizowanych.

19 czerwca 2016, Katedra, pl. Jana Pawła II, godzina 19.00, wstęp wolny.

Wykonawcy:

Maciej Fortuna – trąbka, kompozycje, aranżacje
Marek Smoczyński – organy
Paweł Wypych- wizualizacje

arte

Maciej Fortuna – polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. Urodził się 13 września 1982 roku w Lesznie. W roku 2008 uzyskał tytuł magistra nauk prawnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Dwa lata później uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
W 2014 roku został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania przyznaną za “wyjątkowe
międzynarodowe osiągnięcia w obszarze współczesnej muzyki jazzowej potwierdzone uznaniem krytyków polskich i zagranicznych”.
Jest jednym z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia. Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt, m.in.: Maciej Fortuna Quartet „Lost Keys”, Maciej Fortuna Trio: „Solar Ring”, „Sahjia” oraz „At Home”, a także albumy: „In The Small Hours”, „1”, „LIVE”, „Elektroakustyczna Transkrypcja Utworów Muzyki Filmowej Krzysztofa Pendereckiego”.
Koncertuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień Maciej Fortuna eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki.
Obecnie wykłada jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi oficynę wydawniczą Fortuna Music.

Marek Smoczyński – organy; studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Józefa Serafina oraz dr Jarosława Wróblewskiego oraz w klasie prof. Arvida Gasta w Musik Hochschüle w Lubece (Niemcy). Swoją edukację muzyczną zapoczątkował w wieku 7 lat w klasie fortepianu Pani prof. Aleksandry Kowalik – Burdzy. W szkole średniej rozpoczął naukę gry na organach pod kierunkiem Pani prof. Emilii Dziubińskiej. W 2010 r. podjął studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Pani prof. Magdaleny Czajki, z którą współpracował do momentu uzyskania dyplomu licencjata z oceną celującą.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną poprzez udział w licznych kursach mistrzowskich w kraju oraz za granicą, prowadzonych m.in. przez prof. Ludgera Lohmana, prof. Joachima Grubicha, prof. Wolfganga Zerera, prof. Michaela Radulescu, prof. Juliana Gembalskiego, czy prof. Martina Schmedinga.

VJ Pillow (Paweł Wypych) – swoje pierwsze działania jako VJ rozpoczął w 2010 roku podczas „We Want You”, cyklu imprez z muzyką elektroniczną, którego był współorganizatorem. W kolejnym roku utworzył duet audiowizualny „Steve Nash & VJ Pillow”, w ramach którego wystąpił z autorskim programem, a następnie podczas wielu festiwali i wydarzeń artystycznych, m.in. 4. PLASTER – Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii. Miłośnik muzyki elektronicznej dopełniał wiele imprez z tego nurtu, świecił u boku wielu znakomitych artystów. W 2011 rozpoczął współpracę z wytwórnią We Are Your Music Mate, w której pełni funkcję grafika odpowiedzialnego za wizerunek wytwórni oraz jest naczelnym VJ-em.
W 2013 rozpoczął współpracę z Maciejem Fortuną nad projektem z muzyką processingbop – czarno-białe minimalistyczne formy – m.in. Edinburgh Festival Fringe – W programie Muzyka na trąbkę i organy zaprezentuje autorskie wizualizacje inspirowane tematycznymi obrazami.

/opr.red/

zdjęcie Facebook

Poprzedni artykułGimnazjaliści w misji na Marsa
Następny artykułZaproszenia na Strzegom Horse Trials [KONKURS]