Strona główna 112 Alarmy bombowe były w całej Polsce

Alarmy bombowe były w całej Polsce[AKTUALIZACJA]

4

W nocy jedna z telewizji podała, że podobny mail, który wywołał wczorajszy alarm bombowy w Urzędzie Skarbowym w Świdnicy dostały setki instytucji w całej Polsce. Nie wszędzie wszczęto procedury ewakuacji i sprawdzenie bo… Centralne Biuro Śledcze Policji wysłało faks ostrzegający przed fałszywymi alarmami.

DSC02978

Faks dotarł również do Świdnicy, wyciekł do osób postronnych, a opublikował go wczoraj wieczorem jeden z lokalnych portali internetowych.

Ewakuacja w Urzędzie Skarbowym nastąpiła, bo prawdopodobnie faks z CBŚP jeszcze nie dotarł do oficera dyżurnego. Maile z ostrzeżeniem o podłożeniu bomby nadeszły do skrzynek mailowych Prokuratury Okręgowej, Prokuratury Rejonowej, Starostwa Powiatowego, UG w Marcinowicach oraz Urzędu Miasta w Świdnicy.

AKTUALIZACJA: Jak podaje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy UM, w dniu wczorajszym, w ramach Regionalnych Ćwiczeń Obronnych 2016, Urząd Miejski otrzymał powiadomienie drogą mailową o podłożeniu bomby odłamkowej z trucizną. W związku z brakiem dostawy prądu, wiadomość ta została odebrana o godz. 13.35. Kilka minut później do Urzędu wpłynął również fax z CBŚP na temat ww. ataku z rekomendacją, aby nie ewakuować ludzi z budynku.
Na terenie całego kraju od 7 do 9 czerwca prowadzone są ćwiczenia RENEGADE-SAREX, w których udział biorą Siły Zbrojne RP i administracja publiczna. Ich celem jest m.in.: sprawdzenie zdolności reagowania wydzielonych struktur na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa narodowego; sprawdzenie przygotowania służb, inspekcji i straży do wykonywania zadań w okresie zagrożenia; sprawdzenie funkcjonowania systemu kierowania administracji rządowej i samorządowej podczas wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym; sprawdzenie aktualnie przyjętych procedur działania.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, wszczęte zostało postępowanie mające ujawnić źródło przecieku poufnego dokumentu CBŚP.

Oficer prasowy KPP w Świdnicy odmawia jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie.

Policja podaje, że wczoraj w całej Polsce ewakuacja i sprawdzanie miało miejsce w ponad 70 instytucjach. Do sprawy będziemy wracać.

/wrt/

Poprzedni artykuł„Okiem Młodych” czeka na filmy
Następny artykułBiegiem wokół wieżyczki