Strona główna Bez kategorii Święto wszystkich strażaków

Święto wszystkich strażaków [FOTO]

1

W dzień świętego Floriana, patrona służb walczących z ogniem, w świdnickiej Katedrze zebrali się strażacy zawodowi i ochotnicy, by przed ołtarzem podziękować patronowi. I w dniu ich święta, tak jak co dnia, podarowali także innym cząstkę siebie.

dzien_strazaka (2)

W powiecie pracuje prawie 100 strażaków zawodowych, a w 45 jednostkach OSP zrzeszone są setki osób. 17 jednostek OSP jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Mszy Świętej przewodniczył ks. Adam Bałabuch, biskup pomocniczy Diecezji Świdnickiej, któremu towarzyszył m.in. kapelan strażaków ks. M. Babuśka. Do Katedry przybyły poczty sztandarowe niemal wszystkich jednostek OSP z terenu Powiatu Świdnickiego.

Obecne były władze powiatu świdnickiego, Świdnicy, Żarowa, Strzegomia, gminy Świdnica i gminy Marcinowice, byli szefowie pozostałych służb mundurowych i przedstawiciele organizacji kombatanckich.

Po mszy złożono wiązanki kwiatów przy tablicy pamiątkowej u stóp kolumny św. Floriana stojącej na placu przed Katedrą.

Od rana na placu manewrowym przed siedzibą Komendy Powiatowej PSP stał „Krwiobus”, w którym strażacy i wszyscy inni chętni oddawali krew.

Św. Florian był rzymskim legionistą. W IV wieku naszej ery, w czasie prześladowań chrześcijan został zmuszony wraz z innymi żołnierzami do oddania czci bogom. Po odmowie, został wywieziony do garnizonu na terenie dzisiejszej Austrii, gdzie poddano go torturom i po przywiązaniu do szyi młyńskiego kamienia wrzucono do rzeki, w której poniósł śmierć. Jest patronem strażaków, kominiarzy oraz hutników.

/wrt/

zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułO mały włos nie zdetonował niewybuchu
Następny artykułKonar mógł kogoś zabić