Strona główna Bez kategorii Świdniczanin odznaczony prestiżowym orderem

Świdniczanin odznaczony prestiżowym orderem

0

Historia tego orderu ma już 251 lat, a jego kawalerowie muszą wyróżniać się szczególnymi zasługami. 8 maja w kościele św. Krzyża w Warszawie Wielka Narodowa Kapituła Orderu Świętego Stanisława w Polsce odznaczyła Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka Orderem Świętego Stanisława. Odznaczony jest świdniczaninem, założycielem działającego od prawie 30 lat Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”.

Marek Michalak

Marek Michalak otrzymał Order II klasy (Krzyż Komandorski z Gwiazdą) i został wpisany do rejestru Kawalerów i Dam Orderów pod pozycją 558. Odznaczenie zostało ustanowione przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 7 maja 1765 r. Order wręczył Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława prof. dr hab. Marek Kwiatkowski.

W tym roku mija 251 rocznica ustanowienia odznaczenia. Order funkcjonuje do dziś, ponieważ istnieje silna potrzeba publicznej służby czynienia dobra i rozumienia znaczenia najważniejszych wartości – podkreślał podczas uroczystości prof. dr hab. Mirosław Nader Wielki Kanclerz Kapituły.

Odznaczenia przyznaje się i wręcza zgodnie ze Statutami i Dewizą Orderu – Praemiando Incitat „nakazującymi odwagę czynienia Dobra ku chwalebnemu dzieł naśladowaniu”. Przed odznaczeniem Marka Michalaka Kapituła przypomniała jego zasługi na rzecz dobra dzieci. Marek Michalak przez 20 lat prowadził stowarzyszenie Serce, opiekujące się dziećmi z niezamożnych rodzin, promował prawa dziecka, a jako rzecznik doprowadził do wprowadzenia zmian w polskim prawie, zakazujących stosowania przemocy wobec dzieci.

Jak wskazuje Konstytucja Orderu Świętego Stanisława „odznaczenie jest formą indywidualnego uhonorowania szczególnych zasług cywilnych bądź wojskowych, natomiast jako zrzeszenie osób działa w interesie narodu i państwa polskiego, kontynuując tradycję i wartości przypisane Orderowi Świętego Stanisława przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W dążeniu do realizacji celów i zadań, Order kieruje się etosem rycerskim oraz przestrzega chrześcijańskich pryncypiów, stwarzając równocześnie przestrzeń na zbliżenie do siebie przedstawicieli różnych kultur i narodów. Wejście w sferę Orderu Świętego Stanisława zależy od praktycznych działań i stopnia patriotycznego zaangażowania kandydata w najróżniejszych obszarach ludzkiej aktywności”.

/BRPR, opr. red./

Poprzedni artykułDachowanie na krajowej piątce
Następny artykułMistrzowie spławika z Pafalu wyłonieni