Strona główna Kultura Rusza Festiwal preTEXTY

Rusza Festiwal preTEXTY

0

6 maja na Zamku Piastowskim w Jaworze rozpocznie się kolejna edycja festiwalu literacko-artystycznego „preTEXTY”. Podczas inauguracyjnego weekendu wystąpią m.in.: Janusz Rudnicki, Darek Foks i zespół Raz, Dwa, Trzy. Impreza zawita w ciągu całego roku do 10 miast Dolnego Śląska (Jawor, Legnica, Nowa Ruda, Lubiąż, Wolimierz, Wałbrzych, Kowary, Bielawa, Strzelin i Świdnica) oraz gościnnie do Wilna.

009

Zdjęcie archiwalne

Festiwal „preTEXTY” to szereg uznanych nazwisk literatury ogólnopolskiej, wśród których znajdują się chociażby: Jakub Żulczyk, Szczepan Kopyt, Mariusz Grzebalski, Andrzej Sosnowski, Wojciech Chmielarz i wspominani już Darek Foks oraz Janusz Rudnicki. Wśród gości imprezy duży nacisk kładziony jest na autorów dolnośląskich, stąd obecność takich nazwisk, jak: Julia Szychowiak, Mirka Szychowiak, Agnieszka Kłos, Karol Maliszewski czy Wojciech Koryciński.

Oprócz spotkań z autorami prozy i poezji, w każdym mieście odbędą się specjalnie edycje „Battle of 7 Words” – pojedynków literackich dla każdego, w których na podstawie siedmiu słów przygotowanych przez organizatorów w 15 minut należy przygotować i odczytać publiczności wiersz. W roku 2016 we wszystkich miejscowościach będą to zestawy wyrazów związane z danym miastem. Dużą popularnością cieszą się również koncerty. Tegoroczna odsłona to szansa na wysłuchanie m.in. zespołów Kormorany, Raz, Dwa, Trzy, Ukryte Zalety Systemu, Chain Smokers & Andrzej Sosnowski oraz projektu Marcin Świetlicki i Najprzyjemniejsi. W programie znajdują się również warsztaty filozofii dla dzieci, warsztaty dla początkujących literatów, warsztaty adaptacji wiersza metodą animacji poklatkowej dla młodzieży. Od Nowej Rudy do samego końca w poszczególnych miastach pojawi się również „Literacki PIT-STOP”, czyli seria działań wokół 34 numeru Magazynu Materiałów Literackich Cegła „AUTOBOOK” dzięki któremu literatura Miłosza, Fredry, Norwida zawita za pomocą magnetycznych naklejek na maski samochodów Dolnego Śląska.

Ważnym elementem imprezy jest łączenie się z rozmaitymi dolnośląskimi wydarzeniami kulturalno-literackimi. W Jaworze „preTEXTY” stanowią część lokalnego Dziedzińca Sztuki, w Lubiążu – Slot Art Festivalu, w Wolimierzu – Festiwalu Kultur. Stacja Wolimierz, w Kowarach – Jamolady, w Świdnicy – Czterech Żywiołów Słowa. Organizatorzy pokazują w ten sposób, że chcą wzmacniać potencjał istniejących imprez, a nie tworzyć im konkurencję.

„PreTEXTY” to objazdowy festiwal literacko-artystyczny, przygotowywany przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza. W 2016 roku festiwal zagości w 10 miastach Dolnego Śląska, będą to kolejno: Jawor, Legnica, Nowa Ruda, Lubiąż, Wolimierz, Wałbrzych, Kowary, Bielawa,Strzelin, Strzelin. PreTEXTY zajrzą również do Wilna. Start 6 maja w Jaworze, a koniec 29 października w Świdnicy. Impreza odbywa się w ramach odchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerami tegorocznej odsłony festiwalu są: Klub A Propos, Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach, Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie, Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego, Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie, Klub Pozytywka, Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie, Towarzystwo Aktywności Kulturalnej w Jaworze i Zamek Nadaje, Świdnicki Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, Strzeliński Ośrodek Kultury, Klub Spiżarnia oraz Legnickie Centrum Kultury.

Poprzedni artykułŚmietnisko czeka, urzędnicy nie śpieszą się
Następny artykułUratowali nieprzytomną kobietę