Strona główna Kultura Premiera spektaklu Woyzeck Teatru Dwóch Krzeseł

Premiera spektaklu Woyzeck Teatru Dwóch Krzeseł

1

Na deskach świdnickiego teatru swoje najnowsze przedstawienie zaprezentuje wrocławski Teatr Dwóch Krzeseł. Dla członków grupy będzie to swoisty powrót do korzeni, wszyscy bowiem rozwijali swoją teatralną pasję podczas zajęć w ramach sztandarowego projektu Świdnickiego Ośrodka Kultury – Alchemii Teatralnej.

teatr_dwa_krzesła

30 maja, w premierowym pokazie zaprezentują inscenizację dramatu pt.: „Woyzeck” autorstwa Georga Buchnera, jednego z czołowych przedstawicieli niemieckiego romantyzmu.

Woyzeck to sztuka niezwykła i tajemnicza, podejmująca temat funkcjonowania jednostki w nieprzychylnym, opresyjnym społeczeństwie. To opowieść o człowieku odartym ze swojego człowieczeństwa, pozbawionym osobowości, zdegradowanym do poziomu narzędzia, które bez sprzeciwu ma przysłużyć się realizacji „wyższych” celów. To dramat jednostki sterowanej za pomocą zdobyczy nauki i manipulacyjnych technik. To wreszcie historia nieustannej wewnętrznej walki między rodzącym się indywidualizmem a ustalonymi społecznie normami.

Biorąc na warsztat tekst Buchnera, grupa stawia pytanie o to, czy aby na pewno XIX – wieczna walka o możliwość swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie została zakończona pełnym sukcesem. Korzystając z szerokiego wachlarza teatralnych środków ekspresji, aktorzy przeniosą widzów do świata będącego gabinetem osobliwości. Świata społecznych inżynierów, owładniętych manią stworzenia lepszej rzeczywistości nawet za cenę poświęcenia duszy tych, którzy mieliby być jej beneficjentami. Członkowie Teatru Dwóch Krzeseł jak zwykle zrobią to w charakterystycznym dla siebie stylu, balansując na krawędzi przeciwstawnych emocji, bawiąc się formą i słowem.

„Woyzeck” będzie czwartym spektaklem w dorobku Teatru Dwóch Krzeseł. Przedstawienia Alicja w Krainie Czarów, Orfeusz i Eurydyka, obydwa oparte na autorskich scenariuszach, jak i Daj Mi Oddychać będące inscenizacją Tlenu I. Wyrypajewa były prezentowane na deskach świdnickiego teatru i spotkały się z życzliwym odbiorem publiczności.
Obsada:

Woyzeck – Tomasz Puzio
Maria – Nikola Wiśniewska
Doktor/Tamburmajor – Kacper Danisiewicz
Jędrek/Karol – Marcin Jagnieszko
Kapitan/Nawoływacz- Dawid Tymiński
Małgorzata – Kasia Kovaci

Reżyseria – Karolina Kosior
Charakteryzacja – Agata Rzepa
Projekt plakatu – Łukasz Losa

Premierowy pokaz odbędzie się 30.05.2016 r. o godzinie 19.30 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Bilety w cenie 15zł można nabyć w Biurze Informacji Turystycznej bądź w dniu premiery przed spektaklem.

***

Teatr Dwóch Krzeseł powstał w 2014 r. z inicjatywy Karoliny Kosior, absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Wiedza o Teatrze. Wszyscy członkowie grupy pochodzą z okolic Świdnicy, wspólnie brali udział w projekcie Alchemia Teatralna i postanowili w ramach własnego teatru kontynuować swoją sceniczną przygodę po przenosinach do akademickiego Wrocławia. Zespół ma na swoim koncie trzy premiery: Alicja w Krainie Czarów, Orfeusz i Eurydyka, Daj Mi Oddychać. W październiku ubiegłego roku grupa zakwalifikowała się z Alicją… do finału Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich Melpomena. Wyróżnieniem dla najlepszej aktorki za tytułową rolę uhonorowana została Nikola Wiśniewska, a sam spektakl poruszył serca członków pozostałych, biorących udział w teatralnych zmaganiach, grup.

/opr.red/

zdjęcie Facebook

Poprzedni artykułJudo zawładnęło Świdnicą [FOTO]
Następny artykułJak w prawdziwym trybunale karnym