Strona główna Wydarzenia Świdnica Młodzi krajoznawcy w finale

Młodzi krajoznawcy w finale

0

Świdnicka młodzież startowała w finale wojewódzkim XLIV Ogólnopolskiego Konkursy Turystyczno-Krajoznawczego w Świeradowie Zdroju.

mdk_krajoznawcy (3)

Świdnicę reprezentowali zwycięzcy eliminacji powiatowych; w kategorii szkół podstawowych – Koło PTTK „ToTuToTam” Młodzieżowego Domu Kultury, w kat. szkół gimnazjalnych – drużyna Gimnazjum nr 2 a w kat. szkół ponadgimnazjalnych – III Liceum Ogólnokształcące.

W pierwszym dniu 3 osobowe zespoły uporały się z testem wiedzy (100 pytań), cyklem zadań z tzw. Turystycznego ABC, zaprezentowały swoje praktyczne umiejętności z ratownictwa przedmedycznego w konkurencji „Samarytanka” i zmagały się z rowerowym torem przeszkód.

Już na wstępie ujawnili się faworyci; gospodarze – Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne „Świeradowskie Orły” i Międzyszkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne „Tramp” z Bogatyni – zdobywcy III miejsca w finale ogólnopolskim w 2015 r.

Reprezentanci naszych drużyn walczyli dzielnie, nie tylko z własnymi słabościami lecz także z niską temperaturą i padającym „majowym” śniegiem.

Wyniki indywidualne reprezentantów Świdnicy:

I miejsce Konrada Jaskuła (ToTuToTam) w ocenie odznak turystycznych,
III miejsce „ToTuToTam”: Konrad Jaskuła, Natalia Józefiak, Piotr Kowalski w rozpoznawaniu roślin,

Ostatecznie w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna MDK Koło PTTK „ToTuToTam” w Świdnicy gr. A, wyprzedzając gospodarzy o 12 pkt. Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Konrad Jaskuła, Natalia Józefiak i Piotr Kowalski. Zgodnie z regulaminem – zwycięzcy otrzymali nominacje na Finał Centralny w Rybniku, który odbędzie się w dniach 2-5 maja 2016 r.

Druga drużyna, MDK Koło PTTK „ToTuToTam” w Świdnicy gr. B, w składzie: Sandra Matyszczyk, Oliwia Matyszczyk, Amelia jaskuła i Agatka Hruszowiec – uplasowała się na czwartym miejscu, starowało 8 drużyn. Z tej racji, że starowała poza konkursem otrzymała tylko brawa. Będzie okazja do rewanżu za rok.

Wśród szkół gimnazjalnych Gimnazjum nr 2 w Świdnicy uplasowało się na szóstym miejscu a wśród szkół ponadgimnazjalnych drużyna z III LO w Świdnicy uplasowała się tuż za podium, na czwartym miejscu.

Wszystkie drużyny otrzymały wiele pamiątkowych gadżetów i materiałów turystycznych. Zwycięzcy wyjechali ze Świeradowa z okolicznościowymi pucharami i atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi (plecaki, karimaty, sakwy itp.)

– Jako debiutanci, do Rybnika jedziemy po naukę i doświadczenie, lecz czy na pewno jesteśmy bez szans… – powiedział na zakończenie swojej relacji z zawodów Zbigniew Curyl, opiekun koła „ToTuToTam”.

/opr.red/

foto MDK

Poprzedni artykułRywalizacji ratowników medycznych dzień drugi [FOTO]
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]