Strona główna Bez kategorii Budka telefoniczna z poezją

Budka telefoniczna z poezją

3

Znikają skrzynki pocztowe, automaty telefoniczne zniknęły już dawno. Tymczasem za tydzień w kilku miejscach Świdnicy pojawiać się będzie budka telefoniczna, z której nie można zadzwonić.

budka

Ideą projektu jest stworzenie czasowej instalacji dźwiękowej w przestrzeni publicznej Świdnicy. „Budka nietelefoniczna” z nazwy projektu to odświeżona i zaaranżowana budka , w której aparat telefoniczny nie będzie wcale służył do dzwonienia. Będzie można się natomiast oddać poezji płynącej ze słuchawki, czytanej przez lektora. Będą to utwory rodzimych twórców ze Świdnicy i Dolnego Śląska, w których wyborze pomogli Wojciech Koryciński oraz Paweł Buczma.

Szukając pomysłu na muzyczną instalację w Świdnicy uświadomiłem sobie, że są rzeczy które znikają i prawdopodobnie już nigdy nie wrócą – mówi autor pracy, Maciej Hanusek –Jedną z takich rzeczy jest telefon. Dziś każdy ma go w kieszeni, choć jeszcze 15 lat temu dzwoniliśmy do siebie korzystając z budek telefonicznych, umawiając się na randki, czytając przez telefon wiersze, czasem chowając się w środku przed deszczem. Ile godzin spędziliśmy na wyczekiwaniu aż telefon zadzwoni… wtedy czas nie miał znaczenia. Czasem zupełnie zatracaliśmy się w rozmowie, w historiach płynących z słuchawki, w głosie, w ciszy. Ta instalacja działa podobnie. Wchodzisz do środka i znikasz w atmosferze wyjątkowej poezji. To jest miejsce na którym zatrzymuje się czas. Tak jak zatrzymuje się podczas ważnej rozmowy – uwaga jest tylko tu i teraz.

Przez cały czas ekspozycji budki będzie ona bezpłatnie dostępna dla wszystkich chętnych. Każdy przechodzień będzie mógł wejść do środka i posłuchać przez chwilę poezji.

Projekt „Budka nietelefoniczna” jest współfinansowany ze środków Gminy Miasta Świdnica. Realizatorem projektu jest Fundacja Teatr Bezdomny.

Harmonogram działań:

18 maja – wernisaż
Rynek (koło kamienicy nr 18),Świdnica
godz. 18:00

25 maja – powitanie instalacjii na Placu Pokoju
Plac Pokoju, Świdnica
„Spotkanie z poezją” i Turniej Jednego Wiersza ( z nagrodami!)
godz. 18:00

3 czerwca – instalacja w przestrzeni
Plac Jana Pawła II, Świdnica

8-16 czerwca – instalacja w przestrzeni
Plac Grunwaldzki, Świdnica

/opr.red/

zdjęcie ilustracyjne: Wikipedia

 

Poprzedni artykułCiężko ranny motocyklista z Jaworzyny
Następny artykułKomunijne drony startują