Strona główna Wydarzenia Zdążyć z rozliczeniem

Zdążyć z rozliczeniem

0

To już ostatnie chwile, żeby pomyśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Ostatniego dnia roboczego kwietnia Urząd Skarbowy pracuje dłużej, do godziny 18.00

skarbowy

 

W tym roku czekały na podatników ułatwienia. Osoby o jednym źródle dochodu – praca, emerytura lub renta – nie musiały samodzielnie wypełniać pita. Dzięki „Szybkiemu PIT-owi” po zalogowaniu się do nowego portalu można pobrać uzupełniony już formularz, uzupełnić dane organizacji, której chcemy przekazać 1%, wydrukować, podpisać i wysłać. Dane od pracodawcy czy organu rentowego system uzupełniał sam!

Najpopularniejszym zeznaniem jest PIT-37, który składają wszyscy, którzy w ciągu roku podatkowego byli zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, umowę-zlecenie czy umowę o dzieło. Deklarację wypełnia się na podstawie otrzymanego od pracodawcy druku PIT-11. W rozliczeniu wykazuje się kwoty z PIT-11 oraz wnioskuje o ulgi lub odliczenia.

W Świdnickim Urzędzie skarbowym podobnie jak w całej Polsce daje się zauważyć rosnącą liczbę zeznań składanych drogą elektroniczną. We wszystkich zeznaniach zdarzają się błędy.

Do najczęstszych pomyłek należy podawanie adresu zameldowania zamiast, adresu zamieszkania aktualnego na dzień 31.12.2015 – mówi Małgorzata Juszczyk z Działu Postępowań Podatkowych – zdarza się niezgodność sumy kwot należnych zaliczek z należnymi zaliczkami wykazanymi za poszczególne miesiące – w przypadku podatników prowadzących działalność gospodarcząbłędna kwota sumy wpłaconych zaliczek, błędny nr KRS organizacji pożytku publicznego – do zeznań wpisywane są numery KRS organizacji, które nie istnieją w słowniku organizacji pożytku publicznego a nawet brak podpisu podatnika.

PIT-37, czyli zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, mamy obowiązek złożyć do końca kwietnia 2016 roku. Z uwagi na fakt, że ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę, termin ten zostaje automatycznie przedłużony do następnego dnia roboczego, tj. poniedziałku, 2 maja.

Spóźnialskim pozostaje wiara w wyrozumiałość Urzędu Skarbowego i instytucja tzw. czynnego żalu podatnika. Trzeba wówczas jak najszybciej dostarczyć PIT i zawiadomić o fakcie spóźnienia Urząd. Złożenie czynnego żalu spowoduje, że prawdopodobnie nie będziemy podlegali karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

W świdnickim Urzędzie Skarbowym w dotychczas złożonych zeznaniach podatkowych za 2015 r około 60% podatników zadeklarowało przekazanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego.

/wrt/

Zdjęcie Łukasz Kufner

Poprzedni artykułGołąb utknął w rynnie [FOTO]
Następny artykułBilety rozdane [konkurs Cinema 3D rozstrzygnięty]