Strona główna 112 Kosztowne palenie plastiku

Kosztowne palenie plastiku

3

Mimo że od  dwóch lat za darmo można oddawać większość kłopotliwych odpadów, takich jak zużyty sprzęt AGD czy RTV, do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, wciąż zdarzają się próby pozbywania się takich śmieci w groźny dla środowiska sposób. Przy jednym ze sklepów w Świdnicy pracownik palił obudowy do telewizorów.

spalanie śmieci (2)

 – 12 kwietnia mieszkaniec Świdnicy zgłosił, że na terenie jednego ze sklepów zajmujących się handlem sprzętu RTV odbywa się spalanie obudów po telewizorach. Natychmiast wysłani w to miejsce strażnicy stwierdzili, że spalane są kartonowe opakowania sprzętu AGD. Funkcjonariusze nakazali natychmiast ugasić ogień, po czym nałożyli na sprawcę wypalania nieczystości, mieszkańca gminy Świdnica, mandat karny w wysokości 250 zł. Tłumaczył się tym, że podpalenia dokonał przypadkowy przechodzień. Kłamstwo ma jednak krótkie nogi. Osoba zgłaszająca, drogą mailową, przesłała do nas zdjęcia, na których uwidoczniony został cały proceder – informuje świdnicka Straż Miejska.

Spalanie odpadów w niskich temperaturach powoduje, że do powietrza uwalnianych jest mnóstwo zanieczyszczeń, od zwykłych związków chemicznych aż po metale ciężkie. Obowiązujące przepisy zawarte są w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, w której art. 191 brzmi „ kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów podlega karze aresztu lub karze grzywny”. W postępowaniu mandatowy do wys. 500 zł. , przed sądem do 5 tys. zł.w Świdnicy funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych z siedzibą przy ul. Metalowców 4, gdzie w sposób legalny można się pozbyć różnego rodzaju odpadów – przypominają strażnicy.

/opr. red./

Zdjęcia Straż Miejska

Poprzedni artykułPosypały się mandaty
Następny artykułPrzedszkolaki nagrodzone