Strona główna 112 Pół tysiąca kierowców straciło prawo jazdy

Pół tysiąca kierowców straciło prawo jazdy

0

Dolnośląscy policjanci przypominają o nowelizacji przepisów, w tym dotyczących stosowania się do ograniczeń prędkości na terenie zabudowanym, które weszły w życie w ubiegłym roku. Tylko od stycznia 2016 r. funkcjonariusze ujawnili na terenie województwa 472 przypadki, w których kierujący zignorowali obowiązujące przepisy, przekraczając na obszarze zabudowanym dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h i stwarzając tym samym zagrożenie w ruchu drogowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymano im prawo jazdy – informuje Paweł Petrykowski z KWP we Wrocławiu. W powiecie świdnickim prawa jazdy straciło 34 kierowców.

policja2

Od chwili wprowadzenia nowelizacji przepisów daje się zauważyć, że wielu kierowców dostosowało się do nich, zmieniając swój styl jazdy. Niestety jak się okazuje nie wszyscy. Policjanci nadal ujawniają tych, którzy w sposób rażący ignorują zapisy dotyczące ograniczeń prędkości na obszarach zabudowanych i zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. Tylko od stycznia 2016 r. dolnośląscy policjanci zatrzymali już 472 kierujących, którzy na obszarze zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Wszystkim zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymano prawo jazdy.

Przypomnijmy, że w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy. Jedną z przesłanek jest rażące przekroczenie prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, oznacza jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem jest cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami – jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Również od 18 maja 2015 r. kierowcy, którzy prowadzą pojazd pomimo tego, że prawo jazdy zostało im wcześniej cofnięte decyzją właściwego starosty, popełniają przestępstwo. Wcześniej było to wykroczenie, za które groził mandat karny. Po zmianie przepisów za powyższy czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

/KWP Wrocław/

Poprzedni artykułPolicyjny pościg w Wielkanoc [VIDEO]
Następny artykułPark przy Kanonierskiej odnowiony