Strona główna Bez kategorii Nikt nie chce stacji wzmacniakowej

Nikt nie chce stacji wzmacniakowej [FOTO/VIDEO]

5

Kilka lat temu pobudzała wyobraźnię niczym dzisiaj złoty pociąg. Teraz niszczeje, pada łupem złomiarzy. Czy stację wzmacniakową w Świdnicy czeka zagłada?

stacja_wzmacniak (5)

Stacja wzmacniakowa przy ul. Tołstoja została zbudowana przez Niemców w latach 1938-1939. Jest jedynym tego typu obiektem, który przetrwał na terenie Polski.

Schrony takie budowane były w obliczu zagrożenia wojną powietrzną, w realiach lat trzydziestych XX w. Szczególnie cenne jest zachowanie w Świdnicy całego zespołu: świadomie kształtowanej kompozycji ogrodowej, budynku maskującego, zespołu podziemnego – aż po elementy wyposażenia technicznego. Obiekt stanowi swoisty rezerwat wyposażenia technicznego niemieckiego budownictwa fortyfikacyjnego i specjalnego.

Stacja wzmacniakownia (amplifikatornia) służyła wzmocnieniu sygnału telefonicznego. W stanie idealnym zachowała się centrala filtrowentylacyjna, z oryginalnymi filtrami z pełnym orurowaniem. Również w stanie kompletnym i sprawnym technicznie zachowany jest generator wraz z silnikiem napędzającym i instalacją zasilającą w paliwo.

W 2012 roku nagranie z wnętrza stacji przygotował Mariusz Ordyniec.

Po początkowym okresie szumu medialnego, zainteresowaniu władz lokalnych wszystkich szczebli, sprawa ucichła. Właściciel obiektu „Orange” od kilku lat usiłuje sprzedać obiekt.

– Trudno nam znaleźć kupca, bo budynek wraz z podziemiami został wpisany sześć lat temu do rejestru zabytków – tłumaczy Maria Piechocka z biura prasowego Orange . Dla nowego nabywcy powoduje to same utrudnienia. – Nie odnotowaliśmy od ponad roku żadnego zainteresowania kupnem obiektu przy ul. Tołstoja – mówi Piechocka.

– Kiedyś zainteresowane było miasto, ale „Orange” nie chciał przekazać obiektu nieodpłatnie. Nie jesteśmy zainteresowani tym obiektem, w naszych planach finansowych na ten rok nie przewidujemy żadnej aktywności – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska rzecznik magistratu.

Tymczasem obiekt niszczeje. W ostatnich dniach zwiedzał go Dariusz Nowaczyński, świdnicki fotograf: widać ślady działalności zbieraczy złomu – powiedział portalowi Świdnica24.pl – Jak mi powiedzieli ludzie, którzy kiedyś tu mieszkali, dewastacja może odbywać się celowo, by pozbawić obiekt  historycznego charakteru.

Jeśli nie znajdzie się szybko nabywca z pieniędzmi i pomysłem na zagospodarowanie obiektu dawnej stacji wzmacniakowej, pozostanie ona wyłącznie jako ślad na fotografiach.

/wrt/

zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Na prośbę biura prasowego korporacji będącej właścicielem obiektu publikujemy oficjalną informację przesłaną portalowi Świdnica24.pl w czasie zbierania materiałów do artykułu: „Nieruchomość w Świdnicy, ul. Tołstoja 8-10 jest nietypowa, z uwagi na to że pod działką znajduje się unikalny na skalę europejską schron z czasów III Rzeszy. Budynek na tej działce stanowi klasyczny przykład budynku maskującego.
Oferta sprzedaży nieruchomości umieszczona jest pod linkiem: http://www.nieruchomosci.orange.pl/szczegoly_ogloszenia/170/0/T02149

Trudność z sprzedaży tej nieruchomości polega na tym, że schron znajdujący się na niej musi być zachowany, z uwagi na nadzór konserwatora zabytków.
UM Świdnica zwracał się do Orange Polska z prośbą o nieodpłatne przekazanie tej nieruchomości. Nie otrzymaliśmy oferty z UM na jej zakup.”

Poprzedni artykułPoznać, zrozumieć, zaakceptować autyzm
Następny artykułObcokrajowcy w Świdnicy