Strona główna Bez kategorii Miliony złotych na rynku pracy

Miliony złotych na rynku pracy

0

O zaawansowaniu prac i realizacji pomocy osobom bezrobotnym dyskutowali w Świdnicy dyrektorzy 26. Powiatowych Urzędów Pracy z Dolnego Śląska. W tym roku, w ramach Regionalnego Planu Działania na rzecz Zatrudnienia, na dolnośląski rynek pracy trafi ponad 400 mln złotych.

narada_pup

Na szczególną pomoc mogą liczyć długotrwale bezrobotni – najliczniejsza grupa wśród Dolnoślązaków bez pracy, a także bezrobotne osoby w starszych grupach wiekowych – powyżej 50 lat, bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bezrobotni do 30. roku życia w tym z tzw. grupy NEET. Co więcej szczególnym wsparciem są objęci bezrobotni bez doświadczenia zawodowego, osoby niepełnosprawne, a także bezrobotni rodzice, którzy posiadają co najmniej jedno dziecko do 6. roku życia lub dziecko niepełnosprawne do 18. roku życia.

Według decyzji ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w 2016 roku, opartej na projekcie ustawy budżetowej, Dolny Śląsk ma do dyspozycji:
231,5 mln zł na realizację przez samorządy powiatowe programów na rzecz aktywizacji bezrobotnych, w tym 119,3 mln zł poza konkursami na projekty realizowane przez Powiatowe Urzędy Pracy, współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
46,4 mln zł na refundację pracodawcom części wynagrodzenia bezrobotnych do 30. roku życia – zupełnie nowy program zapewniający pracodawcom refundację 12-miesięcznej pensji pracownika.

Dodatkowo 126 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego DWUP przeznaczy w ramach konkursów na realizację projektów z obszaru rynku pracy – w tym:
36,4 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (do 30 lat),
89,6 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego (dla osób 30+).

Podsumowując spotkanie, Ewa Grzebieniak, dyrektor DWUP powiedziała – To pierwsze z cyklu spotkań, które będziemy organizować ze wszystkimi dyrektorami Powiatowych Urzędów Pracy. Powód jest oczywisty – jest bardzo dużo funduszy do rozdysponowania, a chcemy to wspólnie zrobić mądrze, a przede wszystkim skutecznie. Najważniejszy jest efekt w postaci dobrej pracy dla bezrobotnych mieszkańców.

/opr.red/

zdjęcie od Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

Poprzedni artykułPożegnali Joannę Grębowską-Szpak
Następny artykułKradziony ciągnik porzucili w zagajniku