Strona główna Kultura Kinematograf. Wieczory z Kinem Rosyjskim

Kinematograf. Wieczory z Kinem Rosyjskim

0

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na nową edycję Wieczorów z Kinem Rosyjskim prowadzonych i obmyślonych przez Natalię Nikolską. Będą organizowane w Galerii Fotografii (Rynek 44) regularnie o godzinie 18.00 – wstęp wolny.

Kinematograf 1

W programie najbliższych spotkań:

31 marca – Wołga, Wołga(1938) – reż. Georgi Aleksandrow (106 min)
Radziecka komedia muzyczna, ulubiony film kilku pokoleń widzów, klasyka kina rosyjskiego. Prawie cała akcja toczy się na parowcu, który płynie dopiero co wybudowanym kanałem Wołga-Moskwa z prowincjonalnego miasteczka Miełkowodsk do stolicy i wiezie amatorską orkiestrę symfoniczną na Olimpiadę muzyczną. Konkurencja – zespół ludowy z piosenkarką Striełką na czele – dociera do Moskwy na własną rękę, wykorzystując wszystkie możliwe środki transportu wodnego i nie przerywając prób…

7 kwietnia – Diabeł morski (1961) – reż. Wladimir Czebotariow, Gennadi Kazanskij (95 min)
Najprzystojniejszy aktor ZSRR Władimir Korieniew i najpiękniejsza z kobiet swego pokolenia, córka słynnego aktora i piosenkarza Anastasija Wiertinskaja + podwodne zdjęcia + fantastyczna fabuła na podstawie lubianej i dobrze znanej powieści A. Bielajewa. Z tych właśnie składników powstał film najczęściej oglądany roku 1962 – Pierwsza w historii kina radzieckiego produkcja, w której aktorzy zagrali pod wodą. Bo jak inaczej opowiedzieć historię młodzieńca, który oddycha na przemian płucami i skrzelami rekina, dorastał w domu lekarza-eksperymentatora i nie zna innego świata prócz morza i laboratorium ojca? I jeśli ego przyjaciółmi są delfiny, a ukochana dziewczyna obraca się wśród łowców pereł i przemytników?

14 kwietnia – Ukochana kobieta mechanika Gawriłowa (1981) – reż Piotr Todorowski (77 min)
Jeden długi dzień z życia 38-latki, sympatycznej Margarity, która chce wyjść za mąż. Tego feralnego ranka jej narzeczony, mechanik Gawriłow, nie przyszedł na własny ślub. Bohaterka czeka, cierpi, nie traci nadziei i mimo woli staje się świadkiem i uczestniczką wielu zabawnych i smutnych wydarzeń. Mała kronika pojedynczego losu na tle nieistniejącej już dziś rzeczywistości: ostatnie uroki – przyzwoitego i stabilnego do znudzenia – życia codziennego Rosji radzieckiej.

21 kwietnia – Dworzec dla dwojga (1982) – reż. Eldar Riazanow (141 min.)
Mistrz lirycznej komedii Eldar Riazanow po raz kolejny udowadnia, że tarapaty i kłopoty jak najbardziej sprzyjają miłości. Rozstanie z żoną, spóźnienie się na ostatni pociąg do ciężko chorego ojca, utrata dokumentów i portfela – to jeszcze nie wszystko! Do tego – nielegalny wyjazd z miasta w przeddzień rozprawy sądowej, która może się skończyć uwięzieniem na kilka lat. Trzeba być albo prawdziwym wariatem albo rosyjskim inteligentem, żeby w takiej sytuacji znaleźć prawdziwą miłość!

5 maja – Miłość z akcentem (2012) – reż. Rezo Gigieniszwili (100 min)
Pięć nowel o miłości, które przenoszą nas do Gruzji, błogosławionej krainy, którą pamięta się z filmów radzieckich i rzadko pokazywanych teraz Gruzińskich. Śmieszno-smutna składanka z zakochanymi parami w rolach głównych, ale też coś w rodzaju folderu reklamowego, zachęcającego do podróży po Gruzji. Tak czy inaczej – czysta przyjemność oglądania widoków, słuchania muzyki i miłego dla ucha gruzińskiego akcentu oraz marzenia o nadchodzących wakacjach.

 Kinematograf

Poprzedni artykułPowitali symbole Światowych Dni Młodzieży
Następny artykułZ palmami do katedry [FOTO]