Strona główna Bez kategorii Kiedy ruszą prace nad zalewem w Świdnicy?

Kiedy ruszą prace nad zalewem w Świdnicy?

4

Pod koniec stycznia został wyłoniony wykonawca pierwszego etapu prac nad zalewem Witoszówka w Świdnicy. Termin zakończenia wyznaczono na koniec czerwca, ale żadnych prac jeszcze nie widać.

pomost (4)

– To zadanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj” – tłumaczy Mateusz Jadach z Urzędu Miejskiego. Wykonawca dostarczył projekt, który po nanieseniu poprawek został zaakceptowany. 18 marca do starostwa powiatowego trafił wniosek o pozwolenie na budowę. – Czekamy na zgodę na rozpoczęcie prac i mamy nadzieję, że uzyskamy ją w najbliższych dniach – dodaje Mateusz Jadach.

bosmanat

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyło Przedsiębiorstwo Budowlane „rejjs”. Firma ze Złotoryi zaproponowała 685 110, 00 zł i była to najniższa oferta.

Projekt budowy przystani był wśród wygranych w II edycji budżetu obywatelskiego, poparcie mieszkańców zyskał też pomysł zmodernizowania ścieżek spacerowych wokół zalewu. Na oba cele zarezerwowanych jest 850 tysięcy złotych. Po zmianie władzy w Świdnicy część projektów z budżetu obywatelskiego została zmodyfikowana. W przypadku zalewu konieczne były uzgodnienia z właścicielem, dzierżawcą i pomysłodawcami. Ostatecznie dopiero w sierpniu udało się zawrzeć porozumienie między Polskim Związkiem Wędkarskim koło w Wałbrzychu, który użytkuje zbiornik, a Stowarzyszeniem Qbryg, pomysłodawcą przystani dla małych łodzi.

W listopadzie 2015 roku gotowa była koncepcja, przygotowana na podstawie zebranych pomysłów przez Autorską Pracownię Architektury Andrzeja Grzybowskiego. Dokument zawiera wszystkie marzenia: fontannę posadzkową o powierzchni 100 metrów kw., tory do jazdy na rowerze tzw. pumtrack, rozbudowę skateparku, nowy parking, miejsce do grillowania, dwa place zabaw (dla małych dzieci i młodzieży), boiska do gier zespołowych, wypożyczalnię kajaków, nowe chodniki, ścieżki spacerowe i do treningu ulicznego, samoczyszczącą toaletę i trasy rowerowe…

Na razie realizowany będzie I etap, w skład którego wejdzie budowa bosmanatu o powierzchni około 170 m2, budowa wiaty na łodzie o powierzchni 100 m2, naprawę jednego z pomostów, budowę pomostu pływającego do cumowania żaglówek, budowę slipu betonowego do wodowania łódek oraz budowę chodnika i ścieżki spacerowej. Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Zakończenie budowy wyznaczono na 30 czerwca 2016 roku.

Poprzedni artykułSześć goli na koniec przygotowań! [VIDEO]
Następny artykułRzucał balony z wodą