Strona główna Bez kategorii Będą zmiany w szkolnictwie zawodowym

Będą zmiany w szkolnictwie zawodowym

0

Pod koniec czerwca przedstawione zostaną zmiany dotyczące systemu oświaty – zapowiedziała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej podczas wizyty w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Działania klastra edukacyjnego wałbrzyskiej strefy mają stać się modelowym przykładem rozwiązań dotyczących szkolnictwa zawodowego.

WSSE_MEN1

Konieczność przeprowadzenia zmian i dostosowania kwalifikacji nauczycieli do nowych wymogów widzi większość krajów członkowskich Unii Europejskiej, nie jesteśmy w tym osamotnieni – stwierdziła minister Zalewska. – Jednak nowy model zostanie wypracowany w oparciu o debatę społeczną, w której uczestniczą nie tylko dyrektorzy i nauczyciele, ale również związki zawodowe, rodzice oraz sami uczniowie.

Duży nacisk położony zostanie na trzy etapy kształcenia, które wymagają przemodelowania. Mowa o nauczaniu wczesnoszkolnym, ogólnokształcącym oraz szkolnictwie zawodowym. Dostosowanie kształcenia pod realne potrzeby przedsiębiorców jest głównym założeniem Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU”, który prowadzony jest przez wałbrzyską strefę.

Będziemy spotykać się z przedsiębiorcami, szkołami i uczelniami wyższymi, aby wypracować rozwiązania dostosowane do potrzeb gospodarki. Ważne również, aby to sami uczniowie powiedzieli jak powinna być zorganizowana szkoła zawodowa. Klaster nie może stać się jedynie platformą wymiany doświadczeń. Powinien być modelowym przykładem rozwiązań, które odpowiadają potrzebom przedsiębiorców – tłumaczyła  Zalewska.

Obecnie z klastrem edukacyjnym „INVEST in EDU” związanych jest 76 podmiotów, głównie szkoły zawodowe i techniczne oraz inwestorzy działający w strefie. W jego ramach powstały dwie klasy patronackie kształcące na kierunkach „operator obrabiarek skrawających”. W tym roku zapowiedziano powstanie kolejnych klas, związanych z zawodami: tapicer, krawiec, ślusarz, mechanik oraz operator maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

– Przykładamy szczególną wagę do potrzeb kadrowych firm działających w strefie. Dostępność specjalistów na rynku pracy stanowi również jeden z podstawowych czynników decydujących o nowych inwestycjach – podkreślał Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. – Musimy doprowadzić do sytuacji, w której absolwenci szkół technicznych i zawodowych, będą w pełni przygotowani do podjęcia zatrudniania u konkretnych pracodawców – tłumaczył.

Jak zapowiedziała minister edukacji narodowej, zmiany zostaną przedstawione już w czerwcu tego roku. Następne miesiące upłyną na dostosowaniu założeń do ustawy, która zostanie wprowadzona w życie w 2017 roku. Nowa formuła dotycząca szkolnictwa zawodowego zostanie przedstawiona na specjalnym spotkaniu w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Weźmie w niej udział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

/inf. i zdjęcie WSSE INVEST-PARK, opr. red./

Poprzedni artykułNiszczyli wszystko na swojej drodze
Następny artykułBezmyślnie podpalają trawy [FOTO/VIDEO]