Strona główna Bez kategorii Świdnicka świątynia wśród najpiękniejszych w Polsce

Świdnicka świątynia wśród najpiękniejszych w Polsce

0

Agnieszka Warnke, autorka pisząca dla portalu culture.pl wybrała 15 najpiękniejszych kościołów w Polsce. Obok katedry na Wawelu, opactwa w Krzeszowie czy bazyliki w Krzeszowie wymienia Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze. Nie po raz pierwszy świdnicka świątynia znajduje się na liście „naj”.

Kościół Pokoju

Zdjęcie pochodzi z profilu FB Kościoła Pokoju

Specjalistów i laików urzeka piękno drewnianej świątyni, a także jej historia i otoczenie. Od lat, dzięki staraniom parafii ewangelicko-augsburskiej, plac Pokoju i Kościół Pokoju przechodzą systematyczną renowację. A co urzekło w budowli autorkę zestawienia?

„Miały być usytuowane z dala od murów miasta, zbudowane z nietrwałych materiałów (drewna, gliny, słomy) i nie mogły przypominać tradycyjnych kościołów. Pod takimi warunkami Ferdynand III Habsburg pozwolił śląskim luteranom na budowę kościołów ewangelickich – jako dowód tolerancji religijnej, symbol zakończenia wojny trzydziestoletniej. Dwa z trzech (poza Głogowem) stoją niewzruszenie od ponad 350 lat. W 2001 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościoły Pokoju w Jaworze (1654-55) i oddalonej 30 km Świdnicy (1656-57) są największymi w Europie obiektami sakralnymi o konstrukcji szkieletowo-ryglowej. Wzniesione według projektu wrocławskiego architekta Albrechta von Säbischa z zewnątrz wyglądają skromnie, a barokowe wnętrza przypominają teatr ze względu na wielopiętrowe empory. Jaworską świątynię zdobi 180 malowideł (sceny ze Starego i Nowego Testamentu), świdnicką – wizje apokaliptyczne i panorama okolicznych miasteczek.” 

/opr. red./

Culture.pl to codziennie aktualizowany serwis, informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. To największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze – oprócz informacji o wydarzeniach organizowanych w Polsce i za granicą, znaleźć tu można liczne sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury. Od ponad dekady portal Culture.pl prowadzony jest przez  Instytut Adama Mickiewicza – narodową instytucję kultury, której zadaniem jest budowanie marki Polska w wymiarze kultury oraz udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej.

Poprzedni artykułLKS Stragona znów w czołówce
Następny artykułPo wygranej w Gdańsku czas na punkty u siebie