Strona główna 112 Powstaje mapa zagrożeń powiatu świdnickiego

Powstaje mapa zagrożeń powiatu świdnickiego

2

– Nie chcemy tworzyć psychozy – zastrzega Krzysztof Niziołek, komendant powiatowy policji w Świdnicy. – Na tle innych porównywalnych miast i powiatów Świdnica wygląda naprawdę dobrze – przekonywał dzisiaj podczas pierwszego spotkania, na którym zaprezentowano powstającą mapę zagrożeń. Podobne powstają w całej Polsce i w marcu powinny trafić na strony internetowe policji.

debata mapa zagrożeń 1

Mapa jest pomysłem Komendy Głównej i będzie obejmowała cały kraj, poszczególne województwa i wreszcie powiaty. Jak ma wyglądać na tym ostatnim szczeblu, mogli się przekonać przedstawiciele samorządów, Lasów Państwowych, Sanepidu, Straży Miejskiej i jednostek zarządzających drogami podczas spotkania, zorganizowanego dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji. Mapa ma służyć ma przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa.  Złożą się na nią kwartalne statystyki dotyczące przestępstw, wykroczeń i wypadków. Jednocześnie prezentowane będą informacje z konsultacji społecznych, ankiet i debat. Każdy zainteresowany będzie mógł przesłać swoje uwagi i propozycje na utworzony w tym celu kontakt e-mail.  Mapa będzie pokazywała, jakich przestępstw ubywa, a jakich jest więcej, które miejscowości wymagają szczególnych działań, a gdzie jest wyjątkowo bezpiecznie. Ważna informacja dla kierowców będzie mapa pokazująca odcinki dróg, na których dochodzi do największej liczby zdarzeń i wypadków.

drogi 1

– Tu nie chodzi tylko o suche statystyki. Bardzo zależy nam na współpracy z samorządami, z mieszkańcami, spółdzielniami mieszkaniowymi. Co roku organizujemy debaty. Wkrótce pierwsze trzy w 2016, na które zaprosimy mieszkańców Strzegomia, Świebodzic i Żarowa – wylicza komendant i dodaje, ze poprzednie spotkania przynosiły wymierne efekty, jak na przykład zwiększenie (dzięki dofinansowaniu samorządów) liczby patroli w newralgicznych miejscach. Stała analiza statystyk i ankiet miały jeszcze inny wymiar. Po wskazaniu przez mieszkańców powiatu szczególnego zagrożenia ze strony niebezpiecznie i zbyt szybko jeżdżących kierowców, o 7 etatów został wzmocniony wydział ruchu drogowego.

Jak wygląda mapa za 2015 rok?

Każdy będzie mógł ją obejrzeć na stronie policji w marcu. Z pokazanych dzisiaj  plansz wynika, że w powiecie świdnickim gwałtownie zmalała liczba przestępstw – o prawie 1,5 tysiąca w stosunku do 2014 roku (odnotowano w sumie 3288 przestępstw). Najwięcej – 1776 było w mieście i gminie Świdnica (komendant zapewnił, że w ostatecznej wersji miasto i gmina będą pokazywane osobno), najmniej w gminie Dobromierz – 84. Mapa wyszczególnia przestępstwa kryminalne i inne (w siedmiu kategoriach), uwzględnia również różne rodzaje wykroczeń, związanych z zakłócaniem spokoju czy wandalizmem. Zawiera także części opisowe, dotyczące sugestii mieszkańców i podjętych działań.

Podczas spotkania przedstawione zostały wyniki najnowszej ankiety dotyczącej bezpieczeństwa w powiecie. Wzięło w niej udział prawie 500 osób.

/asz/

Poprzedni artykułPróbował ukraść ciągnik
Następny artykułW Świdnicy zapłonie olimpijski znicz