Strona główna Wydarzenia Gdzie pojechać w góry w Polsce?

Gdzie pojechać w góry w Polsce?

0

Szukasz pomysłu na spędzenie weekendu, a może planujesz dłuższy urlop? Doskonałym rozwiązaniem może okazać się pobyt w górach, których w Polsce pod dostatkiem. Polskie góry to praktycznie cały południowy pas naszego kraju, dlatego z pewnością znajdziesz tam lokalizację, która Cię zainteresuje.

mountain-sheep-412516_960_720

Dlaczego właśnie w góry?
Wypad w góry to pomysł, który sprawdzi się praktycznie o każdej porze roku. Wymagał będzie od nas tylko odpowiedniego przygotowania – innego latem, a innego zimą. W inny też sposób spędzimy tam swój czas – latem skorzystamy z uroków przyjemnej pogody i temperatur, oddając się pieszym wędrówką, zimą zaś wykorzystamy górzyste rejony na przykład jeżdżąc na nartach.

Góry Świętokrzyskie
To jedno z najstarszych pasm górskich w Polsce. Góry Świętokrzyskie to masyw zlokalizowany w południowo-wschodniej części naszego kraju, na Wyżynie Kieleckiej. Najwyższym szczytem jest Łysica, choć generalnie, góry te są dość niskie. Masyw znany jest także z Łysej Góry, z którą wiąże się słynne legendy o sabatach czarownic. Góry oferują turystom niezwykłe walory przyrodnicze oraz historyczne. Będąc w tamtym rejonie, nie sposób nie zobaczyć Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Jaskini Raj czy największego drzewa w Polsce. Warta uwagi jest również Puszcza Jodłowa oraz niektóre muzea – na przykład Muzeum Wsi Kieleckiej czy też Skansen w Tokarni.

Sudety
To łańcuch górski zlokalizowany w obszarze południowo-zachodniej Polski oraz północnych Czech. Najwyższy jego szczyt to Śnieżka. Sudety oferują turystom szereg atrakcji – na sam początek długie, piesze wędrówki, kręte doliny oraz torfowiska. Znajduje się tam także wiele pięknych miasteczek, wzbogaconych o uzdrowiska oraz piękne zabytki architektury. W Sudetach mamy także możliwość odwiedzenia dawnych kopalni czy poniemieckich bunkrów. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić Karpacz, zostaniemy zaskoczeni urokiem drewnianej świątyni Wang. W Sudetach czekać będzie na nas również Książ – XIII-wieczna warownia – niekwestionowana atrakcja tamtejszych okolic. Zimą świetnym pomysłem jest wycieczka do Szklarskiej Poręby, oferującej długie nartostrady, nawet dla najbardziej wymagających.

Karpaty
To łańcuch górski ciągnący się przez terytoria Polski, ale i Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy oraz Rumunii. Ich najwyższy punkt to szczyt Gerlach, mający 2655 metrów wysokości. Jednym z bardziej znanych łańcuchów w Karpatach jest Łańcuch Tatrzański. Tatry to chyba najchętniej odwiedzane w Polsce góry, przyciągające rzesze turystów urokliwym Morskim Okiem oraz swym najwyższym szczytem – Giewontem. W lecie zjeżdżają tam miłośnicy pieszych wędrówek oraz wspinaczki, zimą zaś Tatry są rajem dla pasjonatów narciarstwa. Karpaty to region turystyczny, ale i wypoczynkowy. Znajdzie się tam miejsce zarówno dla osób ceniących aktywny wypoczynek, jak i chcących ,,podreperować „swoje zdrowie – w większych miejscowościach znajdziemy sanatoria (np. w Krynicy, Szczawnicy czy Rabce). Osobom ceniącym relaks i wypoczynek polecamy obiekty hotelowe wyposażone w SPA.

Tekst powstał we współpracy z: http://perlapoludnia.pl/

Poprzedni artykułZamiast szpetnego wykopu będzie skwer
Następny artykułNie daj płonąć lasom!