Strona główna Bez kategorii Teatr niezależny rządzi

Teatr niezależny rządzi [FOTO]

0

Pierwszy dzień Transformacji już za nami. Prawdziwą ucztą dla miłośników niezależnego teatru był spektakl „Szkoła czarownic” Teatru Terminus A Quo z Nowej Soli, który w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia. W Świdnicy trwa Forum Teatrów Niezależnych. To już XIII edycja spotkań.

Teatr (18)

 

Spektakl wciąż pozostaje aktualny, mimo iż jego premiera odbyła się w 1978 roku. Z lekkością opowiada o rzeczach ważnych. Widzowie podkreślali swobodę artystyczną, jaką prezentowali aktorzy. Tego dnia można było także obejrzeć przedstawienie Zabawa musi być” grupy Pauza z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy w reżyserii Joanny Chojnowskiej. Tekst oparty został na jednoaktówce Sławomira Mrożka „Zabawa”. Warto zwrócić uwagę na świetny ruch sceniczny aktorów. Z kolei „Orfeusz i Eurydyka” w wykonaniu Teatru Dwóch Krzeseł z Wrocławia – to historia z mitu przeniesiona w lata 90. XX wieku na salę gimnastyczną po końcowym balu maturalnym.

Na widowni widzę wielu „alchemików”, czyli uczestników projektu Alchemia teatralna. To cieszy – przyznaje Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury. Dzisiaj drugi dzień Forum, podczas którego będzie można zobaczyć m.in. „Narodziny Świata” – pokaz warsztatowy Alchemii Teatralnej wyreżyserowany przez Juliusza Chrząstowskiego.

/opr. red./

Fot. Łukasz Kufner

30.01.2016 SOBOTA

Godz. 17.00  Narodziny Świata – pokaz warsztatowy Alchemii teatralnej, Świdnicki Ośrodek Kultury, sala teatralna ŚOK, Rynek 43
godz. 17.45  Ederlezi – Pracownia Teatru Tańca Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze, sala teatralna ŚOK, Rynek 43
godz. 18.30  CO2 – Set audiowizualny – Slime & Marek Straszak, Galeria Fotografii, Rynek 44
godz. 19.30  BYĆ – Trzeci Teatr z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Na wszystkie prezentacje wstęp wolny.

 

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Zielona nadzieja
Następny artykułDolny Śląsk kolędował w Świdnicy [FOTO]