Strona główna Sport Inne Działo się sportowo w 2015 roku…

Działo się sportowo w 2015 roku…

0

Rok 2015 przeszedł już do historii. Sporo się działo w sporcie. Przybliżamy sześć najważniejszych imprez sportowych rozegranych w minionym roku i dwanaście największych sukcesów naszych zawodniczek i zawodników. Koronę pierwszeństwa przyznajemy mistrzowi świata w rzucie młotem Pawłowi Fajdkowi.

Jolanta Kumor Wojciech Nowicki Paweł Fajdek

Najważniejsze imprezy sportowe

Puchar Świata siatkarzy w Gimnazjum nr 3
Gimnazjum nr 3 w Świdnicy było organizatorem II Międzypokoleniowego Forum Lokalnych Sportowców „Mój sport, moja pasja”. 13 lutego w hali sportowej świdnickiej placówki gościli znani zawodnicy, zawodniczki i trenerzy reprezentujący różne dziedziny sportu. Był czas na autografy, wspólne zdjęcia i panele dyskusyjne, podczas których przybyli goście próbowali przekazać dzieciom i młodzieży, jak ważny w życiu jest sport i ruch fizyczny. Wszystkim towarzyszył Puchar Świata wywalczony przez naszych siatkarzy podczas mistrzostw globu w 2014 roku.

Ciekawy jak zawsze… Rajd Świdnicki Krause
Grzegorz Grzyb i Robert Hundla okazali się najlepsi na finiszu 43. edycji Rajdu Świdnickiego Krause, pierwszej eliminacji Lotos Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2015. Drugie miejsce przypadło Tomaszowi Kucharowi i Danielowi Dymurskiem, a podium uzupełnił Maciej Oleksowicz z Michałem Kuśnierzem. W imprezie wystartowały 83 załogi, a zmaganiom rajdowców towarzyszyły dziesiątki tysięcy kibiców.

Strzegom Horse Trials bije rekordy
Największa w Polsce impreza jeździecka – międzynarodowe zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (wkkw) Strzegom Horse byłą wyjątkowa. Trzynasta już edycja zawodów była pod każdym względem rekordowa: w programie pojawiło się aż 7 międzynarodowych konkursów, na trasie crossu wiele nowych przeszkód, zawody trwały całe pięć dni, a na liście zgłoszeń znalazło się 370 koni oraz aż 7 jeźdźców z najlepszej „30” rankingu FEI.

Jubileuszowy Silesian Cup 2015
Ponad tysiąc młodych piłkarzy z 72 zespołów z Polski, Czech, Rosji, Łotwy, Ukrainy i Białorusi wystartowało w jubileuszowej dziesiątej edycji Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego Silesian Cup. Piłkarskie zmagania toczyły się w sześciu kategoriach wiekowych, w aż trzech na podium znaleźli się piłkarze Polonii-Stali Świdnica.

Polonii Świdnica stuknęła siedemdziesiątka
Miejski Klub Sportowy Polonia Świdnica obchodził we wrześniu jubileusz 70-lecia swojego istnienia. W sobotę, 19 września w świdnickim teatrze odbyła się uroczysta gala podczas której wyróżnieni zostali najbardziej zasłużeni sportowcy, trenerzy i działacze najstarszego klubu w naszym mieście i drugiego po Ślęzie Wrocław na Dolnym Śląsku. Dzień później nie brakło atrakcji przygotowanych przez piłkarzy Polonii-Stali, siatkarek MKS-u, pięściarzy Boks-Polonii i akrobatów Polonii.

Rozbiegana Świdnica
W listopadzie 2015 roku odbył się historyczny I RST Półmaraton Świdnicki. Najprędzej na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zameldowali się Kenijczycy: Abel Kibet Rop wśród mężczyzn i Agnes Chebet, która okazała się najlepsza w klasyfikacji kobiet. Kilka dni później (11 listopada) tradycyjnie odbył się w świdnickim Rynku Bieg Niepodległości. Znów było rekordowo, bo na starcie pojawiło się oficjalnie 1056 osób.

Najważniejsze wydarzenia sportowe:

Trzy złota pana Stanisława
Pan Stanisław Kowalski ze Świdnicy, nasz niestrudzony 105-letni lekkoatleta sięgnął po trzy złote krążki podczas rozgrywanych w marcu w Toruniu Mistrzostw Europy Weteranów w lekkoatletyce. Nasz zawodnik stanął na najwyższym stopniu podium w biegu na dystansie 60 metrów, pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Kilkanaście dni później został wyróżniony przez prezydenta Polski „Złotym Krzyżem Zasługi”.

Dwa srebra ze stolicy Armenii
Dużo pozytywnej energii, bagaż pięknych wspomnień oraz dwa srebrne medale przywiózł Tomasz Bohuszewicz z odbywających się w Erywaniu, Otwartych Mistrzostw Armenii w Taekwon-do ITF. Trener świdnickiej sekcji Sportowego Klubu Taekwondo „Tiger” znalazł się w 5-osobowej kadrze Polski, która w dniach 9-10 maja walczyła w stolicy Armenii.

Puchar Polski dla Polonii-Stali
Piłkarze Polonii-Stali Świdnica powtórzyli fantastyczny sukces z 2014 roku i po raz drugi z rzędu sięgnęli po Puchar Polski na szczeblu okręgu wałbrzyskiego. W wielkim finale biało-zieloni pokonali 2:0 Bielawiankę Bielawa. Później w decydującym boju o awans na szczebel centralny i starcie z renomowaną Bytovią Bytów ulegliśmy Ślęzie Wrocław 0:2.

Jerzy Brzostowski najlepszy na świecie
Zawodnik UKS-u Taekwondo Gryf Świdnica Jerzy Brzostowski po raz drugi sięgnął po tytuł mistrza świata, ale tym razem już w kategorii seniorów! Najważniejsza impreza sezonu rozegrana została w dniach 10-12 lipca w Londynie. Jurek wygrał konkurencję walk light contact w kategorii -58kg czarnych pasów. Jest to oczywiście największy sukces świdniczanina i jego najcenniejsza zdobycz w bogatej już kolekcji trofeów. Do złota podopieczny Waldemara Zdebskiego dołożył jeszcze brąz w konkurencji technik specjalnych.

Wykręcił złoty medal Mistrzostw Europy
Alan Banaszek wywalczył w sierpniu w Estonii złoty medal Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym. Nowy mistrz Europy jest uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy o profilu kolarskim. Z Alanem współpracował sześcioosobowy team kadry narodowej juniorów, w którego skład wchodziło również trzech innych uczniów świdnickiej szkoły: Szymon Sajnok, Damian Sławek i Dawid Gieracki.

ŚKPR utrzymał się w I lidze
Pomimo spadku do niższej klasy rozgrywkowej, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej otrzymał prezent od Związku Piłki Ręcznej w Polsce w postaci zachowania swojego pierwszoligowego bytu. Wskutek wycofania Warszawianki Warszawa, do grupy A I ligi przydzielone zostały właśnie Szare Wilki. Na półmetku sezonu zamykamy jednak tabelę rozgrywek.

Paweł Fajdek przeszedł do historii
Mieszkaniec Wierzbnej, Paweł Fajdek jest trzecim polskim lekkoatletą w historii, któremu udało się zdobyć dwa złote medale z rzędu podczas rozgrywanych raz na cztery lata mistrzostw świata. W 2013 roku wychowanek UKS-u Zielony Dąb Żarów zwyciężył w pięknym stylu w Moskwie, w sierpniu 2015 roku nie było na niego mocnych w Pekinie w konkursie rzutu młotem (80.88 m). To wielki sukces polskiej reprezentacji, bo oprócz złota Fajdka, brąz dorzucił jeszcze Wojciech Nowicki. Fajdek to także trzeci młociarz na świecie, który dwukrotnie z rzędu sięgnął po medal z najcenniejszego kruszcu (wcześniej Siergiej Litwinow i Andriej Abduwaliew)

Historyczny sukces absolwenta SMS-u
Rafał Majka, absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego o profilu kolarskim w Świdnicy stał się we wrześniu bohaterem wszystkich gazet sportowych i portali internetowych. Polak wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej niezwykle wymagającego wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana. Do tej pory żadnemu z naszych rodaków nie udało się stanąć na podium tej imprezy! Rafał Majka dołączył tym samym do Zenona Jaskuły, który 23 lata temu był trzeci w generalce na innym wielkim wyścigu – Tour de France.

Złote medale akrobatów
Ze złotymi medalami z Mistrzostw Polski juniorów rozgrywanych w dniach 18-20 września w Katowicach wrócili do domu akrobaci Polonii Świdnica. Nasi zawodnicy okazali się najlepsi w kategorii czwórek męskich i dwójek męskich. Czwórka męska wystąpiła w składzie Dorian Pas, Szymon Pas, Jan Socha i Szymon Bentkowski. Trenerem złotej drużyny był Piotr Pas. Podobny rezultat odnotowała nasza dwójka – Fabian Żywioł i Oskar Żywioł występująca pod wodzą trenera Tomasza Prokopa.

Mistrzowie świata w kick-boxingu
Piotr Jamro w walce o najwyższy stopień podium mistrzostw globu pokonał reprezentanta Danii natomiast Bartosz Szubart wygrał z Marcinem Żukiem, rewanżując się jednocześnie rywalowi za porażkę w walce o pas Zawodowego Mistrza Polski PFKB. Polska Federacja Kickboxingu PFKB wywalczyła w Hiszpanii jedenaście złotych medali, sześć srebrnych i jeden brązowy. W imprezie wystartowało osiem tysięcy zawodników z całego świata trenujących wszystkie formy walki – od karate po MMA.

Oskar Cebula bije rekord Dolnego Śląska
Świetnie zaprezentował się pływak Klubu Sportowego Neptun Świdnica Oskar Cebula podczas pierwszej edycji Dolnośląskiej Ligi Pływackiej Szkół Podstawowych klas V i VI. Świdniczanin w swojej koronnej konkurencji 50 metrów stylem klasycznym uzyskał czas 34,76 sek, który jest nowym rekordem Dolnośląskiego Związku Pływackiego wśród 12-latków i pierwszym czasem w Polsce w sezonie 2015/2016.

Świetna jesień młodzieży Dekorii i MKS-u

Całkowicie zdominowali swoje rozgrywki siatkarze UKS-u Dekoria Świdnica rywalizujący w dolnośląskiej lidze kadetów. Podopieczni Piotra Goduli zanotowali komplet 13 zwycięstw. Podobnie zaprezentowały się w lidze kadetek zawodniczki MKS-u prowadzone przez Magdalenę Sadowską.

Poprzedni artykułTaranował radiowozy. Nie stanie przed sądem?
Następny artykułBójka w Sylwestra [FOTO]