Strona główna Wydarzenia Świebodzice Wystąpili z Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji

Wystąpili z Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji

0

 Świebodzice nie będą członkiem Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Na sesji Rady Miejskiej w dniu 21 grudnia Rada jednogłośnie podjęła uchwałę o wystąpieniu ze Związku. Krok taki podyktowany jest faktem, iż Związek nie realizuje na terenie Gminy Świebodzice obligatoryjnego zadania, jakim jest dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków dla wszystkich odbiorców (Związek odbiera ścieki, natomiast głównym dostawcą wody dla miasta jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Świebodzicach). – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM w Świebodzicach.

ratusz swiebodzice

WZWiK nie ma możliwości technicznych, by móc te obowiązki realizować (nie posiada chociażby pełnej instalacji wodociągowej na terenie gminy), nie ma więc uzasadnienia, by gmina nadal w Związku pozostawała.

Mimo wielu rozwiązań, jakie Zarządowi WZWiK proponował burmistrz Bogdan Kożuchowicz,  żadne z nich nie zostało zaakceptowane, również w kontekście zmian Statutu Związku. Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazując, że należy rozważyć dalsze uczestnictwo gminy w Związku, który nie jest w stanie realizować zadań do jakich został powołany na terenie Gminy Świebodzice. Stanowisko takie jest w całości zbieżne ze stanowiskiem, jakie wypracowała komisja doraźna Rady Miejskiej  ds. oceny członkostwa i zasadności wystąpienia Gminy Świebodzice z Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji.

Z uwagi na charakter zadania, jakim jest dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, niezbędnym jest zaprzestanie uczestniczenia w Związku w celu zapewnienia nieprzerwanego wykonywania obligatoryjnego zadania Gminy Świebodzice zapewniającego bezpieczeństwo życia i zdrowia mieszkańców.

/UM Świebodzice/

Poprzedni artykułJak będą pracować w Wigilię i święta?
Następny artykułPracowity sezon