Strona główna 112 Skontrolują pieszych i rowerzystów

Skontrolują pieszych i rowerzystów

5

W zderzeniu z samochodem  nie mają żadnych szans. Niemal każde potrącenie kończy się albo poważnymi obrażeniami, albo śmiercią.  18 grudnia policjanci będą kontrolować drogi powiatu świdnickiego, szczególnie zwracając uwagę na pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, a także na zachowania kierowców wobec tej grupy uczestników ruchu. Akcja potrwa od 6.00 do 22.00.

wypadek Żeromskiego

Zdjęcie archiwalne

Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię ruchu pieszych i pojazdów. Podstawowe przepisy zna prawie każdy, jednak o tym, że nie wszyscy się do nich stosują mówią policyjne statystyki. Taki stan wynika nie tylko z niewłaściwych zachowań na drodze pieszych czy też rowerzystów, ale również niezgodnych z przepisami ruchu drogowego zachowań kierujących pojazdami w stosunku do nich.

Bez wątpienia do zwiększenia liczby wypadków w sezonie jesienno-zimowym przyczyniają się między innymi zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, opady deszczu, silny wiatr itp. Często piesi poruszają się w ciemnych ubraniach, które wieczorem i nocą czynią ich niewidocznymi. Obowiązkowe od 31 sierpnia 2014 roku stosowanie elementów odblaskowych przez tę grupę uczestników ruchu drogowego niewątpliwie zwiększa ich bezpieczeństwo. Przede wszystkim poprawia ich widoczność, co pozwala na wcześniejsze zauważenie ich przez kierujących i wykonanie bezpiecznego manewru. Ponadto rowerzyści i motorowerzyści poprzez właściwe oświetlenie swoich pojazdów oraz korzystanie z kasków ochronnych również sami dbają o swoje bezpieczeństwo.

O tych zasadach przypominać będą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy podczas akcji pod kryptonimem „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”. Osoby łamiące przepisy zostaną ukarane mandatami.

/opr.  red./

Poprzedni artykułBajkowe postaci opanowały Rynek [FOTO/VIDEO]
Następny artykułŚKPR sięgnął po Puchar Podlasia