Strona główna Bez kategorii Przedsiębiorców mniej niż przed rokiem

Przedsiębiorców mniej niż przed rokiem

0

25 wydanych nowych zezwoleń i zapowiedź nakładów w wysokości 973 milionów złotych oraz utworzenia ponad 1000 nowych miejsc pracy. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała 2015 ro. Zainteresowanie inwestowaniem w strefie nie jest tak duże jak w 2014, kiedy wydano 65 zezwoleń, a przedsiębiorcy deklarowali utworzenie ponad 5 tysięcy miejsc pracy i nakłady w wysokości ponad 5,2 miliarda złotych.

Sniadanie Samorzadowe - podsumowanie roku

Rok w strefie podczas spotkania z samorządowcami podsumowała prezes Barbara Kaśnikowska.

Jednym z powodów zmniejszonego zainteresowania na pewno są zmienione w połowie 2014 roku rozmiary pomocy, oferowanej inwestorom, która spadła o 15% w stosunku do poniesionych nakładów.

– Od początku 2015 roku w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zdecydowało się zainwestować 25 firm. 16 z nich to przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają funkcjonowanie w WSEE, natomiast 9 to firmy, które planują kolejne inwestycje (np. rozbudowę zakładu). W sumie zadeklarowali oni nakłady przekraczające 973 mln złotych oraz stworzenie 1209 miejsc pracy. Są wśród nich międzynarodowe koncerny, jak Bombardier Transportation Poland (produkcja karoserii do superszybkich pociągów), Gestamp (produkcja metalowych elementów dla motoryzacji), Kayser Automotive Systems (produkcja przewodów powietrznych, paliwowych i ciśnieniowych), Cedrob (polski producent pasz dla zwierząt) oraz Mondelez International (światowy lider w produkcji słodyczy, który wybuduje centrum badań i rozwoju), czy Electrolux (produkcja sprzętu AGD). Rozpoczętych jest również 5 procedur wydawania kolejnych zezwoleń, co oznacza, że rok 2015 WSSE powinna zakończyć z 30 nowymi projektami inwestycyjnymi.
Porównując dane na koniec III kwartału roku 2014 i 2015, stworzonych zostało 3873 miejsca pracy, a inwestycje przekroczyły 2,7 mld złotych – informuje WSSE „INVEST-PARK’ . W podstrefie świdnickiej zezwolenia w 2015 otrzymały m.in. Solgaz, producent sprzętu AGD, Almes Polska – firma z branży motoryzacyjnej i Nifco, również produkujące dla przemysłu samochodowego. Wygasło natomiast zezwolenie dla Lotte-Wedel. Produkujący słodycze koncern nie wybudował fabryki w Świdnicy.

– W planach na 2016 rok jest wydanie co najmniej 20 zezwoleń, które dadzą zatrudnienie przynajmniej 850 osobom i przyniosą inwestycje rzędu 850 mln złotych. Główny nacisk zostanie położony na przyciąganie inwestycji innowacyjnych, które tworzą miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Mowa o budowie nowych centrów badawczo-rozwojowych i zapleczy laboratoryjnych. Ważne również, aby zwiększać atrakcyjność strefy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to możliwe m.in. dzięki budowie hal produkcyjnych. Cztery takie obiekty w Wałbrzychu, Bolesławcu, Kłodzku i Nowej Rudzie WSSE zrealizowała w 2014 roku. W tym roku zostały zagospodarowane przez przedsiębiorców. Najem gotowych obiektów pozwala firmom znacznie ograniczyć początkowe koszty inwestycji i skrócić czas potrzebny na rozpoczęcie produkcji. Obecnie budowane są 3 kolejne hale: we Wrześni, Twardogórze oraz Dzierżoniowie. Takie obiekty mogą przyciągnąć również lokalne firmy z polskim kapitałem. Wbrew powszechnej opinii, w strefach ekonomicznych działają nie tylko zagraniczni inwestorzy. W WSSE 1/3 firm to rodzime przedsiębiorstwa – informuje biuro prasowe strefy.

/opr. red./

Poprzedni artykuł400 ubogich i samotnych przy wspólnym stole
Następny artykułBajkowe postaci opanowały Rynek [FOTO/VIDEO]