Strona główna Bez kategorii Najpierw żaglówki, potem fontanna na zalewie Witoszówka

Najpierw żaglówki, potem fontanna na zalewie Witoszówka

4

Jeśli  nie zajdą żadne nieprzewidziane okoliczności, jeszcze przed sezonem letnim gotowa będzie pierwsza część przystani wraz z budynkiem bosmanatu nad Zalewem Witoszówka w Świdnicy. To pierwszy etap bogatego projektu. Koncepcja przewiduje m.in. olbrzymią fontannę na tafli zalewu, pumptrack, miejsce do grillowania, boiska i wypożyczalnie kajaków.

zalew

Projekt budowy przystani wygrał w II edycji budżetu obywatelskiego, poparcie mieszkańców zyskał też pomysł zmodernizowania scieżek spacerowych wokół zalewu. Na oba cele zarezerwowanych jest 850 tysięcy złotych. Po zmianie władzy w Świdnicy część projektów z budżetu obywatelskiego została zmodyfikowana. W przypadku zalewu konieczne były uzgodnienia z właścicielem, dzierżawcą i pomysłodawcami. Ostatecznie dopiero w sierpniu udało się zawrzeć porozumienie między Polskim Związkiem Wędkarskim koło w Wałbrzychu, który użytkuje zbiornik, a Stowarzyszeniem Qubryk, pomysłodawcą przystani dla małych łodzi. W listopadzie gotowa była koncepcja, przygotowana na podstawie zebranych pomysłów przez Autorska Pracownię Architektury Andrzeja Grzybowskiego. Dokument zawiera wszystkie marzenia: fontannę posadzkową o powierzchni 100 metrów kw., tory do jazdy na rowerze tzw. pumtrack, rozbudowę skateparku, nowy parking, miejsce do grillowania, dwa place zabaw (dla małych dzieci i młodzieży), boiska do gier zespołowych, wypożyczalnię kajaków, nowe chodniki, ścieżki spacerowe i do treningu ulicznego, samoczyszczącą toaletę i trasy rowerowe… Na razie Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie pierwszego etapu, w skład którego wejdzie budowa bosmanatu o powierzchni około 170 m2, budowa wiaty na łodzie o powierzchni 100 m2, naprawę jednego z pomostów, budowę pomostu pływającego do cumowania żaglówek, budowę slipu betonowego do wodowania łódek oraz budowę chodnika i ścieżki spacerowej.  Ofert będą przyjmowane do 28 grudnia.

– Teren zalewu Witoszówka to obszar z ogromnym potencjałem rekreacyjnym, bardzo lubiany przez mieszkańców. Pomysł na rozszerzenie planu zagospodarowania narodził się zarówno podczas dyskusji nad realizacją zadania z budżetu obywatelskiego, jak i w trakcie akcji sprzątania terenu. Spontanicznie, różne osoby dorzucały swoje propozycje, które zaowocowały jedną dużą koncepcją – mówi prezydent Beata Moskal-Slaniewska. – Oczywiście kwota 600 tys. złotych jest zbyt mała na realizację tej inwestycji. Nie wystarczy nawet na budowę i wyposażenie sprzętu, stąd ten wielki projekt dzielić będziemy na etapy. Może uda się je zrealizować w ramach kolejnych edycji budżetu obywatelskiego, bo wśród wniosków pojawił się m.in. pomysł na rozbudowę skateparku. To inicjatywa młodych ludzi.  Prace związane z budową hangaru na sprzęt rozpoczną się w pierwszym kwartale 2016 roku i przed sezonem – o ile warunki pogodowe pozwolą – wypożyczalnia będzie uruchomiona. Pozostałe elementy będą zależały oczywiście od możliwości finansowych miasta.

/asz/

Poprzedni artykułNowe latarnie na Riedla i Osiedlu Zwierzynieckim
Następny artykułBudżet powiatu na 2016 przyjęty