Strona główna Bez kategorii Zabytki odzyskują blask

Zabytki odzyskują blask [FOTO]

6

Widać już pierwsze efekty rewitalizacji świdnickich kamienic, których zarządcy podjęli się remontów elewacji i dachów przy wsparciu finansowym miasta. W tym roku Świdnica przeznaczyła na renowację zabytków ponad 1,8 mln zł.

baszta
Z pomocy finansowej z budżetu miasta skorzystało 19 podmiotów, w tym przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe. Część z nich wciąż prowadzi prace remontowe: m.in. kamienice przy ulicy Łukowej, ul. Grodzkiej 6-8 i 12 czy Rynek 31. Natomiast kilka budynków już zyskało na wyglądzie. Nowe elewacje zachwycają przy ulicy Grodzkiej 3 czy ulicy Komunardów, gdzie odnowiono budynek dawnej świdnickiej baszty, obecnej siedziby Naczelnej Organizacji Technicznej.

DSC_0376
Dzięki przekazanym pieniądzom odremontowane zostaną nie tylko kamienice, ale także zabytki wewnątrz świdnickiej katedry. Prace trwają przy renowacji dwóch witraży i kamiennych oknach w Kaplicy Trzech Króli, konserwacja części malowidła w obszarze III i IV przęsła na ścianie północnej nawy głównej w Katedrze Świdnickiej.

DSC_0406
Zabytkowe centrum naszego miasta to skarb, o który musimy dbać wspólnie. Wiele wspólnot mieszkaniowych, które zarządzają zabytkowymi kamienicami, nie byłoby wstanie na własną rękę sprostać finansowo przy przeprowadzeniu niezbędnych renowacji dachów, czy elewacji. Dlatego zdecydowaliśmy się w tym roku przeznaczyć znacznie większe środki z budżetu miasta, aby pomóc im w ich realizacji. Starówka zyskuje na uroku, ale ważne jest także powstrzymanie dekapitalizacji kamienic – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. Dofinansowanie stanowi ok. połowę kosztów, resztę wspólnoty pokrywają ze środków własnych oraz kredytów.

/UM, opr. red./

Zdjęcia UM

Poprzedni artykułDaniel Bukowy przegrał w Tokio z kontuzją
Następny artykułDrugi triumf Manufaktury, tym razem bez walki