Widać już pierwsze efekty rewitalizacji świdnickich kamienic, których zarządcy podjęli się remontów elewacji i dachów przy wsparciu finansowym miasta. W tym roku Świdnica przeznaczyła na renowację zabytków ponad 1,8 mln zł.
Z pomocy finansowej z budżetu miasta skorzystało 19 podmiotów, w tym przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe. Część z nich wciąż prowadzi prace remontowe: m.in. kamienice przy ulicy Łukowej, ul. Grodzkiej 6-8 i 12 czy Rynek 31. Natomiast kilka budynków już zyskało na wyglądzie. Nowe elewacje zachwycają przy ulicy Grodzkiej 3 czy ulicy Komunardów, gdzie odnowiono budynek dawnej świdnickiej baszty, obecnej siedziby Naczelnej Organizacji Technicznej.
Dzięki przekazanym pieniądzom odremontowane zostaną nie tylko kamienice, ale także zabytki wewnątrz świdnickiej katedry. Prace trwają przy renowacji dwóch witraży i kamiennych oknach w Kaplicy Trzech Króli, konserwacja części malowidła w obszarze III i IV przęsła na ścianie północnej nawy głównej w Katedrze Świdnickiej.
– Zabytkowe centrum naszego miasta to skarb, o który musimy dbać wspólnie. Wiele wspólnot mieszkaniowych, które zarządzają zabytkowymi kamienicami, nie byłoby wstanie na własną rękę sprostać finansowo przy przeprowadzeniu niezbędnych renowacji dachów, czy elewacji. Dlatego zdecydowaliśmy się w tym roku przeznaczyć znacznie większe środki z budżetu miasta, aby pomóc im w ich realizacji. Starówka zyskuje na uroku, ale ważne jest także powstrzymanie dekapitalizacji kamienic – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. Dofinansowanie stanowi ok. połowę kosztów, resztę wspólnoty pokrywają ze środków własnych oraz kredytów.
/UM, opr. red./
Zdjęcia UM