Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Wysprzątają zabytkową obrotnicę

Wysprzątają zabytkową obrotnicę

2

Do pomocy przyda się każda para rąk, ponieważ pracy jest dużo, ale cel szczytny – przywrócenie blasku zabytkowej obrotnicy. Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej organizuje w najbliższą sobotę 28 listopada sprzątanie tego niszczejącego obiektu, tak by uczynić go pięknym i użytecznym.

obrotnica

Zabytkowa obrotnica w Jaworzynie Śląskiej

Prace porządkowe przy zabytkowej jaworzyńskiej obrotnicy rozpoczną się w sobotę o godzinie 9:00. Wszyscy, którzy chcieliby wziąć w nich udział proszeni są o zabranie ze sobą rękawiczek oraz worków na śmieci. Warto dołączyć do akcji, bo po niej organizatorzy przewidzieli dla wszystkich uczestników niespodziankę. – Trzeba dbać o to, co mamy, a nie jeździć do Niemiec, Czech i podziwiać ich zabytki – mówi Łukasz Romaniecki ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei – Tym bardziej, że Jaworzyna naprawdę ma się czym pochwalić. To jest najstarsza obrotnica na Dolnym Śląsku i jeden z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Takich całkowicie ręcznych obrotnic pozostało niewiele, więc bardzo nam zależy, żeby przywrócić jej pełną sprawność.

Obrotnica jest elementem pierwszej parowozowni, jaka została wybudowana w Jaworzynie w 1897 roku. Obiekt nie ma jednego zarządcy – 11 stanowisk parowozowni jest w dyspozycji Zarządu Dróg Powiatu Świdnickiego, natomiast sama obrotnica to własność PKP S.A. Spółka nie ma żadnych planów związanych z tym obiektem, w tym roku planowała sprzedać go na złom, czemu zapobiegła interwencja Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Od wielu lat obrotnica niszczeje i jest traktowana jak śmietnik, dlatego stowarzyszenie postanowiło ją wyremontować i zagospodarować. W tym przedsięwzięciu uzyskało wsparcie Urzędu Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska, a także spółki PKP, która by pomóc w sprzątaniu postawiła przy obiekcie kontenery na śmieci oraz obiecała farbę.

W sobotę planowane jest tylko usunięcie śmieci z obrotnicy i jej otoczenia. Natomiast odmalowaniem jej miłośnicy kolei zajmą się na wiosnę i liczą, że do tego czasu uda się im przekonać władze miasta, aby przejęły ją od PKP S.A. Wówczas łatwiej będzie zająć się jej renowacją. Stowarzyszenie planuje przywrócić zwrotnicy oryginalny wygląd i funkcjonalność. Ustawić na niej jeden z wyremontowanych wagonów oraz obsługiwać ręcznie.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej jest organizacją działającą niezależnie od Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. W ratowaniu zabytków ma już na swoim koncie sukcesy między innymi renowację gminnej bocznicy kolejowej Jaworzyna – Pastuchów.

(oprac. red.)

Poprzedni artykułMKS poszuka punktów w Tychach
Następny artykułJPSC 2015: Kto tym razem znajdzie się na podium?