Jak kręcić filmy pod chmurami i czy ma to sens? O tym między innymi przekonali się uczestnicy dzisiejszych warsztatów operatorskich Bogdana Bugajskiego, zorganizowanych w ramach Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM.
Warsztaty operatorskie podczas festiwalu SPEKTRUM
Zastosowanie drona w produkcji filmów fabularnych i dokumentalnych staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Jednak drony mogą być nie tylko narzędziem, ale i tematem filmów. Takie założenie usiłowali zrealizować uczestnicy warsztatów Bogdana Bugajskiego, których finalnym produktem będzie materiał o dronach nakręcony lustrzankami. Realizacja tego zadania przebiegała etapami, najpierw prowadzący przedstawił młodzieży odrobinę teorii na temat sprzętu filmowego, następnie zaprosił ich do sfilmowania wywiadów na temat tego, co ludzie wiedzą o dronach.
Zajęcia filmowe bez użycia kamer mogą niektórym wydać się kontrowersyjne, jednak Bogdan Bugajski tłumaczy, że pod niektórymi względami aparaty fotograficzne przewyższają swoimi możliwościami kamery: – Lustrzankami można nagrać znacznie lepszy film, ponieważ mają one większą średnicę matrycy i dzięki temu uzyskują małą głębię ostrości, obraz staje się bardzo plastyczny i przez to filmowy.
Uczestnikami warsztatów byli wyłącznie młodzi ludzie, jednak wśród nich nie znalazł się nikt przypadkowy. Wszyscy mieli już jakieś pojęcie o pracy z obrazem, czy to przy amatorskich produkcjach filmowych, czy fotografii. – Ja od dawna interesuję się teatrem – mówi Olga Łabędź, uczestniczka warsztatów. – Prowadzę swój własny teatr, ale chciałabym swoją przyszłość związać z produkcją filmową. Zamierzam zdawać do szkoły filmowej i takie warsztaty z pewnością pozwolą mi się do tego lepiej przygotować.
Zajęcia Bogdana Bugajskiego były drugą, po zajęciach z krytyki filmowej, propozycją warsztatową przygotowaną przez organizatorów festiwalu SPEKTRUM.
(af)
Zdjęcia: Łukasz Kufner