Strona główna Bez kategorii Świdnicka szkoła na czele międzynarodowego projektu

Świdnicka szkoła na czele międzynarodowego projektu

0

Portugalska Braga była miejscem spotkania nauczycieli sześciu europejskich szkół realizujących matematyczno-fizyczny projekt „ORIONS. Observational Research Impakts On Natural Science” w ramach programu Erasmus+. Projekt koordynuje Społeczne Gimnazjum ze Świdnicy, a koordynatorem międzynarodowym jest  Hanna Turek, dyrektor szkoły i nauczycielka matematyki. Wkrótce młodzież wyruszy do europejskich krajów, a nawet za krąg polarny.

Orions

Na zdjęciu nauczyciele grupy projektowej. Delegacja ze Świdnicy: Hanna Turek (czwarta od lewej) i Magdalena Wintoniak (trzecia od lewej).

Przez trzy pracowite dni dzieliliśmy się wiedzą o systemach edukacji naszych krajów, programach nauczania matematyki i fizyki, uczyliśmy się pracy na platformie eTwinning, planowaliśmy szczegółowo przyszłe spotkania na Krecie, Sycylii i w Szwecji w których wezmą czynny udział uczniowie partnerskich szkół. Najwięcej emocji u partnerów z południowej Europy budzi spotkanie w Szwecji – pojedziemy aż za krąg polarny, do Laponii, aby „zapolować” na zorzę – relacjonuje Hanna Turek. – Mieliśmy przyjemność spotkać się z wykładowcami Uniwersytetu Minho, wysłuchać świetnego wykładu o poszukiwaniu pozaziemskich cywilizacji oraz przyjrzeć się pracom badawczym w instytucie fizyki. Nie doszło do zaplanowanych obserwacji nieba bo pogoda nie dopisała. Portugalczycy są bardzo otwarci i serdeczni, spotkanie w Bradze przebiegało w miłej atmosferze, gospodarze zadbali abyśmy wywieźli bardzo dobre wspomnienia. W czasie wolnym od narad poznawaliśmy kulturę Portugalii: wspólnie tańczyliśmy narodowe tańce, zwiedziliśmy Bragę, jednego z najstarszych miast Europy i oczywiście Porto, drugie co do wielkości miasto Portugalii.
Za dwa lata projekt zostanie zakończony spotkaniem w Świdnicy.

/opr. red./