Strona główna 112 Strzelał koło cmentarza

Strzelał koło cmentarza

4

Odgłosy wystrzałów  zaniepokoiły przechodniów, zmierzających na jeden z cmentarzy w Świdnicy. Jak się okazało,  przy al. Brzozowej zostało urządzone stanowisko strzeleckie z karabinkiem na plastikowe kule. – Używanie tego typu broni nie jest zabronione, ale trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa – przypominają strażnicy miejscy.

strzelnica

 Zdjęcie Straż Miejska w Świdnicy

 Strażnicy ustalili, że karabinek, z którego oddawano strzały w pobliżu cmentarza, jest na kulki plastikowe. Strzelec został pouczony o zasadach zachowania bezpieczeństwa, po czym mężczyzna opuścił to miejsce.

Broń pneumatyczna jest coraz bardziej popularna, ale większość osób nie odróżnia karabinków na plastikowe kulki od broni na ostrą amunicję. Mieszkańcy czują się zagrożeni i zgłaszają interwencje do Straży Miejskiej. Funkcjonariusze przypominają o zasadach korzystania z takiego rodzaju broni i apelują o rozsądek:

Najważniejsza zasada to bezpieczeństwo wszystkich wokół i samego strzelca, dlatego najlepiej zawsze korzystać z profesjonalnej strzelnicy. Nawet przy wiatrówkach poniżej 17 J (energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę nie przekracza 17 dżuli), które nie są bronią w rozumieniu stosownych przepisów, można spowodować zagrożenie zdrowia, życia innych ludzi i ich majątku. Musimy też pamiętać, że zwierzęta są pod ochroną prawną i pod żadnym pozorem nie mogą stanowić celu. Nieprzestrzeganie tych reguł powoduje sankcje karne i cywilne. Każdy posiadacz wiatrówki musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego sprzęt budzi zaniepokojenie, obawę o bezpieczeństwo, postronnych, przypadkowych osób, nieświadomych, że jest ona, na przykład, na plastikowe kulki, bo z wyglądu przypomina prawdziwy, profesjonalny karabin snajperski.

Uwzględniając najważniejsze, podstawowe zasady bezpieczeństwa obchodzenia się z wiatrówką pamiętaj żeby:
• wiatrówkę mieć zawsze pod nadzorem, nie pozostawiać jej bez opieki,
• lufę skierować w bezpieczny, neutralny punkt nie odbijający potencjalnie wystrzelonego pocisku,
• zawsze traktować ją, jakby była załadowana,
• nie polegać tylko na mechanicznej blokadzie strzału, bo nie stanowi to wystarczającego zabezpieczenia,
• ładować wiatrówkę tylko w momencie, kiedy jesteś gotowy do oddania strzału,
• zanim wycelujesz, pomyśl, czy pocisk może odbić się rykoszetem, albo co się stanie, jeśli nie trafisz w cel.

Poprzedni artykułPiłkarz Polonii-Stali w kadrze Polish Soccer Skills!
Następny artykułZmiana w terminarzu, MKS zagra w sobotę na wyjeździe