Strona główna Bez kategorii Specjalne pociągi na Dzień Kolejarza

Specjalne pociągi na Dzień Kolejarza

0

Weekendowe przejazdy zabytkowymi składami pociągów podczas minionych wakacji zyskały wielu sympatyków. Kto nie skorzystał z okazji latem, będzie mógł pod koniec listopada obejrzeć świat z wagonów ciągniętych przez parowozy. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na nietuzinkowe obchody Dnia Kolejarza.

Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej 2013__07

W sobotę 28 listopada ze stacji w Jaworzynie Śląskiej na kolejowe szlaki Przedgórza Sudeckiego wyruszą dwa muzealne pociągi specjalne – BAZALT do Strzegomia oraz KOLEJARZ do Świdnicy. Muzealny skład poprowadzi parowóz TKt48-18, a komfort podróżnym zapewnią dwa wagony osobowe Ci28 z 1928 r.

Przez cały dzień w muzeum prezentowane będą nie tylko unikatowe zbiory – imponująca kolekcja zabytkowego taboru kolejowego (w tym prawdziwe rarytasy: m.in. prototypowy elektrowóz EP23-001, jedyny zachowany na świecie parowóz serii Tr7-3 czy równie unikatowy TKh2-12, będący jednocześnie najstarszym parowozem w  kolekcji jaworzyńskiego muzeum), maszyny i urządzenia przemysłowe ze śląskich zakładów i wytwórni, makieta kolejowa w skali H0 wreszcie…, ale także miejsca na co dzień dla odwiedzających niedostępne – warsztat czy punkt napraw lokomotyw spalinowych – tzw. NATO.

Przez cały dzień w hali dawnej parowozowni prezentowane będą także historyczne zdjęcia parowozowni w Jaworzynie Śląskiej wykonane w czasach, kiedy pod jaworzyńskim niebem dymiło nie 5 i nie 10 i także nie 15 parowozów, ale 20, 30 i więcej.

W niedzielę 29 listopada 2015 r. lokomotywa TKt48-18 prezentować się będzie na muzealnej bocznicy kolejowej – przez cały dzień realizować będzie przejazdy po tzw. Trasie Parowozowej, specjalnej ścieżce edukacyjnej, którą zwiedza się z perspektywy jadącego pociągu.

Niedziela także będzie dniem otwartym warsztatu i NATO. Na miejscu mechanicy różnych specjalności nie tylko opowiedzą o tajnikach konserwacji i napraw zabytkowego taboru kolejowego, ale także o bieżącym utrzymaniu kolejowych pojazdów trakcyjnych.

Do dyspozycji zwiedzających pozostawać będą przewodnicy, którzy w zajmujący sposób opowiedzą o historii jaworzyńskiego węzła i wyjątkowych zbiorach muzeum.

Muzealny Pociąg Specjalny BAZALT

Jaworzyna Śl. – Strzegom – Jaworzyna Śl.

12:00 Jaworzyna Śl.

12:16 Strzegom

12:45 Strzegom

13:01 Jaworzyna Śl.

Muzealny Pociąg Specjalny KOLEJARZ

Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto- Jaworzyna Śl.

14:00 Jaworzyna Śl.

14:15 Świdnica Miasto

14:45 Świdnica Miasto

15:00 Jaworzyna Śl.

Informacja o cenach biletu na stronie www.muzeumtechniki.pl

Poprzedni artykułPokazały charakter, przegrały dopiero po tie-break’u
Następny artykułKolejny psiak szuka właściciela