Strona główna Bez kategorii Obrotnica już bez śmieci

Obrotnica już bez śmieci

0

Sobotnia akcja sprzątania zabytkowej obrotnicy w Jaworzynie Śląskiej przebiegła lepiej niż oczekiwano. Udało się wysprzątać sam obiekt oraz teren dookoła, a po odkopaniu obrotnicy spod mnóstwa śmieci okazało się, że zachowała się ona w znacznie lepszym stanie niż przypuszczano.

20151128_111128 - Kopia - Kopia

Wolontariusze sprzątają zabytkową obrotnicę w Jaworzynie Śląskiej

Dziewięciu wolontariuszy wzięło udział w oczyszczaniu obrotnicy kolejowej znajdującej się przy I parowozowni przy ulicy Powstańców Śląskich w Jaworzynie Śląskiej. Najpierw wycięto drzewa, które porastały obiekt, później zebrano szkło, plastik i inne śmieci zalegające wewnątrz i dookoła obrotnicy. Na koniec usunięto ziemię i piach, jednak prace przy renowacji obiektu na tym się nie zakończyły. Kolejnym ich etapem jest odmalowanie obrotnicy, co planowane jest na wiosnę, a finałowym efektem ma być przywrócenie zabytkowi oryginalnej sprawności i umieszczenie na nim wagonu kolejowego.

Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej, które od dłuższego czasu zabiega o to, aby Urząd Miasta przejął niszczejącą obrotnicę od PKP S.A. Spółka nie ma planów związanych z zagospodarowaniem tego obiektu, a wręcz zamierzała sprzedać go w tym roku na złom. Nie doszło do tego dzięki interwencji SMKJ. W sobotnim sprzątaniu obrotnicy PKP S.A. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami miał jednak swój udział – ustawił kontener na śmieci, usprawniając tym samym pracę wolontariuszy.

Obrotnica jest szczególnie cennym zabytkiem, gdyż bardzo rzadkim. Tego typu, w pełni ręcznych, obrotnic jest w Polsce niewiele i stanowią prawdziwą atrakcję nie tylko dla miłośników kolejnictwa.

Poprzedni artykułPrzebojowe „Chicago” z gwiazdami
Następny artykułOmal nie stracili stóp