Strona główna Wydarzenia 50 lat orędzia biskupów

50 lat orędzia biskupów

0

Z okazji 50 rocznicy orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich 5 grudnia w Zamku Książ zostanie zorganizowana konferencja pod hasłem „Pamięć-Świadectwo-Przyszłość”. Weźmie w niej udział między innymi biskup świdnicki Ignacy Dec oraz prof. Jan Żaryn.

konferencja biskupów

Komitet organizacyjny konferencji. Źródło: Youtube

Wydarzenie to ma na celu ukazanie i podkreślenie tego, jak wielkie znaczenie miało orędzie w przezwyciężeniu barier, podziałów i budowaniu jedności Europy. Organizatorem konferencji jest komitet pod kierownictwem Krzysztofa Patureja, prezesa Fundacji Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego oraz Jerzego Langera, prezesa Stowarzyszenia – Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu.

List biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku, z czasem nazwany orędziem, stanowi jeden z pierwszych i najważniejszych aktów pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. Jego inicjatorem i autorem był ówczesny arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek. List zawierał słynne zdanie: „przebaczamy i prosimy o wybaczenie”,  pod którym podpisało się 34 polskich biskupów m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła.

Konferencja w Zamku Książ w Wałbrzychu rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 9.00, poświęconą kardynałowi Bolesławowi Kominkowi, a zakończy się przesłaniem, które wystosuje zebrana na konferencji młodzież do młodzieży świata. – Oczekujemy, że konferencja będzie początkiem procesu przekazywania doświadczeń z pojednania polsko-niemieckiego ludziom dobrej woli na całym świecie – mówi Krzysztof Paturej.

Oprócz biskupa Ignacego Deca oraz profesora Jana Żaryna do Książa przyjadą m.in. ks. inf. prof. Józef Pater, wykładowca PWT we Wrocławiu a zarazem dyrektor Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnego; ks. inf. Józef Strugarek, były sekretarz kard. Kominka i ks. prał. Peter Canicius Birkner z Görlitz.

Więcej informacji na temat konferencji TU

(red.)

Poprzedni artykułWinda dla (nie)pełnosprawnych
Następny artykułŚwiatła do poprawy