Strona główna Wydarzenia Świebodzice Nagrodzili krwiodawców

Nagrodzili krwiodawców

0

Od 22 do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Świebodziccy krwiodawcy to grupa, która sukcesywnie się powiększa i chce aktywizować innych już od najmłodszych lat. Obchody Dni Krwiodawstwa Świebodzice zaakcentowały sobotnim spotkaniem w Miejskim Domu Kultury.

IMG_7540
Gości i krwiodawców witała gorąco Katarzyna Młynarkiewicz, nowa prezes świebodzickiego Klubu Honorowych Dawców Krwi. Wśród zaproszonych gości byli m. in. burmistrz Bogdan Kożuchowicz, Agnieszka Gielata, dyrektor MDK oraz Ilona Szczygielska, kierownik Wydziału Promocji UM, a także Teresa Kamińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

– Bardzo państwu wszystkim dziękuję, za wsparcie, życzliwość, pomoc i promowanie krwiodawstwa w naszym mieście – podkreślała Katarzyna Młynarkiewicz, przytaczając na poparcie swoich słów garść statystyk. A są one imponujące – tylko w mijającym roku w naszym mieście przeprowadzono 12 zbiórek (a jeszcze jedna, grudniowa, przed nami); do oddania krwi zarejestrowały się 364 osoby, oddało ją 306 osób (z czego ponad 100 to nowo zarejestrowani krwiodawcy). Dzięki temu w Świebodzicach zebrano w 2015 roku aż 137,7 litra krwi!

IMG_7503
Świebodzice są pod tym względem wyjątkowe w skali regionu, o czym mówiła Teresa Kamińska. – Tu, na zbiórkach zawsze jest dużo osób, na dodatek jest ogromne wsparcie samorządu i władz miasta, co nie jest wcale normą. Przyjeżdżamy do Świebodzic z przyjemnością, bo są tu wspaniali ludzie, wspaniali krwiodawcy – mówiła przedstawicielka RCKiK.

IMG_7510
Poproszony o wręczenie odznaczeń dla krwiodawców burmistrz Bogdan Kożuchowicz wyraził najwyższe uznanie dla wszystkich osób, które oddają krew ratując tym samym czyjeś zdrowie i życie. – Dla mnie jesteście państwo cichymi bohaterami, którym należą się nieustające podziękowania. Ze swojej strony deklaruję, że zawsze możecie państwo liczyć na samorząd. To, co robicie, nie ma ceny, nie da się tego w żaden sposób wynagrodzić, to najpiękniejszy dar, jakim można obdarować innego człowieka – dar życia i zdrowia. Dziękuję – mówił wyraźnie wzruszony burmistrz.
Szczególne podziękowania ze strony krwiodawców płynęły właśnie pod adresem samorządu, a zwłaszcza Ilony Szczygielskiej i Wydziału Promocji UM, który od samego początku organizowania w mieście zbiórek aktywnie pomagał i wspierał akcje krwiodawstwa. Nie można było także nie wspomnieć o Pawle Bobrowskim, wówczas zaledwie 16-letnim chłopaku, który był pomysłodawcą akcji i sam zgłosił się do RCKiK, a potem do Urzędu Miejskiego z propozycją organizowania zbiórek krwi. Był to 2007 rok.

Dziś akcje organizowane są już cyklicznie, od niedawna także w mobilnym ambulansie. Krwiodawców przybywa, zbiórki cieszą się dużą popularnością a krwiodawcy z HDK zamierzają właśnie rozpocząć dużą akcję edukacyjną wśród najmłodszych, by propagować krwiodawstwo i niesienie pomocy innym. Podczas uroczystości wręczono legitymacje i odznaczenia najbardziej zasłużonym krwiodawcom.

IMG_7546
Legitymacje i odznaki Zasłużony Dawca Krwi
III stopnia otrzymali:

Janusz Kula, Krzysztof Schwarz, Krzysztof Lukas, Grzegorz Husakiewicz
II stopnia:

Krzysztof Schwarz
I stopnia (dla krwiodawcy, który oddał ponad 60 litrów krwi):
Andrzej Bacza

Wyjątkową Odznakę Dawcy Przeszczepu otrzymał Grzegorz Surgieniewicz, który został dawcą szpiku.

/Agnieszka Bielawska-Pękala – UM w Świebodzicach, opr. red./

Poprzedni artykułNauka z Panem Błyszczakiem
Następny artykułPierwsze mecze już za nami