Strona główna Kultura Eksperymentalne „Duety”

Eksperymentalne „Duety”

0

Alternatywnie, eksperymentalnie i undergroundowo było wczoraj w piwnicy świdnickiego Inkubatora Organizacji Pozarządowych. A to za sprawą artystów biorących udział w Programie Rezydencji Artystycznych „Duety”, którzy po raz pierwszy zaprezentowali publicznie finalne wersje swoich prac.

Duety 27.11 (3)

Fragment instalacji Karoliny Wycisk i Macieja Hanuska

Przez cały listopad sześciu artystów różnych sztuk pracowało w parach nad autorskimi utworami kultury. Finał ich twórczej pracy zaprezentowany został wczoraj w kameralnym gronie kilkudziesięciu osób. Jako pierwsza przedstawiona została instalacja performerki teatralnej Karoliny Wycisk oraz muzyka Macieja Hanuska. Następnie publiczność zobaczyła wideoklip z muzyką na żywo autorstwa Przemysława Matejki (operatora) i Łukasza Palkiewicza (producenta muzycznego). Trzecią pracę stworzył niecodzienny duet, bo występujący w trzech osobach – muzyka Sławomira Jeśki, performerki Agaty Elsner i artysty audiowizualnego Marka Straszaka. Jednak miała ona podobną do poprzedniej pracy formę wideo-artu z muzyką na żywo.

Po prezentacji tych finalnych dzieł, stworzonych w ramach projektu „Duety”, rozpoczęły się spotkania z artystami, które były w zasadzie najważniejszą częścią wieczoru. Bowiem kluczowym elementem całego Programu Rezydencji Artystycznych był proces twórczy a nie jego efekt. Dla wielu artystów praca nad wspólnym dziełem, dzielenie się pomysłami i inspiracją, jest wyzwaniem. Tym bardziej, gdy muszą wyjść poza ramy swojej własnej dziedziny. Jednak z takiej współpracy wynikają zwykle nieszablonowe dzieła. O czym mogła się przekonać publiczność zgromadzona 27 listopada na Finale „Debiutów”.

Program rezydencji artystycznych DUETY jest realizowany przez Fundację Teatr Bezdomny oraz Biuro Festiwalowe Impart // Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 – partnera projektu w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Świdnicki Ośrodek Kultury.

(af)

Zdjęcia: Łukasz Kufner

Poprzedni artykułWielka kwesta już w niedzielę
Następny artykułO lepszy świat bez futer