Strona główna Wydarzenia Dziewiąte zmagania “Super Główek”

Dziewiąte zmagania “Super Główek”

0

Trzecioklasiści szkół podstawowych już po raz dziewiąty zmagali się w Konkursie Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka”. Dziesięć drużyn spotkało się 26 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy, by walczyć o ten zaszczytny tytuł. Przewodni temat tegorocznego konkursu brzmiał: „Świdnica – moja mała ojczyzna”.

zdobywcy I miejsca

Dorota Polak i Oskar Bodnar – zwycięzcy konkursu

Organizatorkami konkursu były nauczycielki Elżbieta Rasiewicz i Beata Winnicka Hul, a sponsorem nagród Urząd Miasta w Świdnicy. W zmaganiach uczestniczyło 10 dwuosobowych drużyn ze świdnickich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1, nr 105, nr 315, nr 4, nr 6, nr 8, Społecznej Szkoły Podstawowej i Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Bliżej Dziecka”, a także drużyny ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej i Szkoły Podstawowej w Pszennie.

Laureatami pierwszej nagrody IX Międzyszkolnego Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka” została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy, którą reprezentowali Dorota Polak i Oskar Bodnar. II miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy – Tymon Kowalski i Szymon Antonowicz. III miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej w Pszennie w składzie Zuzanna Krystowczyk i Jakub Holband. Trzy zwycięskie drużyny otrzymały maskotki przedstawiające świdnickiego dzika, nagrody książkowe oraz pamiątki rzeczowe o Świdnicy. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i upominkami tematycznie związanymi ze Świdnicą.

Konkurs miał na celu przede wszystkim popularyzację wiedzy o Świdnicy, a także rozwijanie zainteresowań uczniów różnymi dyscyplinami wiedzy, wdrażanie do samodzielnego korzystania z różnorodnych źródeł informacji i współdziałania w zespole. Uczniowie w trakcie rywalizacji musieli rozwiązać 6 zadań, tematycznie związanych ze Świdnicą. Umieszczali na planie miasta zdjęcia charakterystycznych budowli świdnickich, układali z elementów herb Świdnicy a także rozwiązywali krzyżówkę, której hasła dotyczyły historii i teraźniejszości miasta. Musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem legendy o Świdnicy i sprawnością w zakresie obliczeń matematycznych.

Dużą atrakcją tegorocznej edycji konkursu było spotkanie z panem Zbigniewem Malickim – pracownikiem Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, który w pasjonujący sposób opowiedział dzieciom o ciekawostkach związanych z historią Świdnicy.

(materiały: Szkoła Podstawowa nr 6)