Znakomite nazwiska i ciekawe prace. W Galerii Fotografii otwarto wystawę „Od Malczewskiego po Szancenbacha”, która jest przeglądem XX-wiecznego polskiego malarstwa.
10 listopada 2015 – wernisaż wystawy.
Prezentowana wystawa jest przekrojowym kompendium wiedzy o rozwoju malarstwa i sztuki od twórców „Młodej Polski” po lata osiemdziesiąte XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. „Szkoły krakowskiej”. Pokazuje ona, jak z biegiem lat zmieniały się priorytety artystyczne i style. Jak ulegał modyfikacji pod naporem sztuki Zachodu światopogląd, estetyka i styl czołowych malarzy poszczególnych dekad i jakie to miało odzwierciedlenie w ich dziełach. W Galerii Fotografii na świdnickim Rynku do 10 grudnia można oglądać obrazy m.in. Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Jerzego Nowosielskiego, Leopolda Gottlieba, Jana Szancenbacha, Jerzego Dudy Gracza, Leona Wyczółkowskiego, Jana Cybisa i Włodzimierza Tetmajera. Na wystawę zaprasza Świdnicki Ośrodek Kultury.
Zdjęcia Łukasz Kufner













![Miecze, szable i dawne opowieści. Noc Muzeów w Świdnicy zapoczątkowała nową wystawę [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/05/page-Noc-Muzeow-2026-w-Swidnicy-238x178.jpg)



![Po tragicznej śmierci pieszych nowe ograniczenia i kontrole na krajowej „piątce” [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/05/6a-100x75.jpg)

![Przechylone drzewo zagrażało linii energetycznej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/05/page-11-100x75.jpg)

![Nowowiejski w jazzowej odsłonie. Koncert już za kilka dni w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Promo-Nowowiejski-plakat-100x75.jpg)
![„Pałac Gruszów? Kulturalnie!”. Rusza drugi sezon z recitalami, koncertami i prelekcją [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Fot.-Palac-Gruszow-2-100x75.jpg)